107,6 FM

Katowice: pogrzeb prof. Zembali odbędzie się w najbliższą sobotę (26 marca)

Pogrzeb znanego kardiochirurga prof. Mariana Zembali odbędzie się w sobotę (26 marca) w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach - informuje parafia katedralna. Mszy św. pogrzebowej o godz. 10.00 przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosi bp gliwicki Jan Kopiec.

O śmierci prof. Marian Zembali - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze w sobotę szef resortu zdrowia.

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszkał w Tarnowskich Górach.

W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez urząd papieski osobom świeckim.

"Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili" – mówił wówczas kardiochirurg.

Prof. Marian Zembala w 2021 roku został laureatem nagrody Lux ex Silesia. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po ogłoszeniu nazwiska laureata, zacytował list od prof. Mariana Zembali. "Ze wzruszeniem, radością, ale i należytą pokorą przyjąłem od ks. arcybiskupa wiadomość o rekomendowaniu mojej osoby przez kapitułę do tegorocznej nagrody Lux ex Silesia" - napisał wówczas profesor. Wspomniał encyklikę "Lumen fidei" papieża Franciszka, która zrobiła na nim wrażenie. Dodał: "Głęboko wierzę, że ta zaszczytna nagroda, która wyróżniła w przeszłości i wyróżni w przyszłości wielu miłosiernych Samarytanów oddających swoje życie i doświadczenie w służbie potrzebującego bliźniego, będzie dalej jak latarnia wskazywać nowe miejsca i nowe zadania".

Nagroda Lux ex Silesia jest przyznawana od 1994 r. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły, Franciszek Pieczka, Jan Miodek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Mieczysław Chorąży, Władysław Nasiłowski i Dorota Simonides.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama