Suszenie zarówno grzybów, jak i owoców oraz warzyw jest jedną z najstarszych metod przechowywania żywności. Przy odrobinie cierpliwości oraz znajomości technik odwadniania żywności można uzyskać doskonały rezultaty. Warto zatem zapoznać się z technikami suszenia, które pozwalają na szybkie usunięcie wody z świeżych produktów.
Świeże produkty mogą zawierać aż 80 do 95% wody. Dzięki odwodnieniu hamuje się proces rozwoju drobnoustrojów, a także obniża do minimalnej wartości niekorzystne przemiany enzymatyczne oraz nieenzymatyczne. Tym samym suszone owoce oraz grzyby zyskują wysoką trwałość i mogą być przechowywane nawet latami. Prawidłowo przygotowany oraz odpowiednio przechowywany susz jest także źródłem biopierwiastków, kwasów, karotenu, garbników, a także pektyn oraz błonnika. Co więcej susz zachowuje także aromat oraz smak produktów. Jednakże proces suszenia prowadzi do utleniania się witaminy B oraz C. Tym samym nie zaleca się suszyć tych owoców oraz warzyw, które posiadają dużą wartość tych witamin. Są to między innymi truskawki, porzeczki, poziomki, agrest.
Suszenie grzybów jest zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem na ich przechowywanie. Co ważne przed rozpoczęciem procesu odwadniania grzybów nie należy ich myć. A wystarczy dokładnie oczyścić z ściółki oraz igieł, liści czy też innych zanieczyszczeń. Do suszenia nadają się niemalże wszystkie gatunki grzybów, między innymi kurki, koźlarze, smardze, zajączki. Susz posiadający najbardziej bogaty aromat uzyskuje się z borowików. Niegdyś bardzo powszechnym sposobem na suszenie grzybów było nawlekane ich na nitki po wcześniejszym pokrojeniu. Tę praktykę można wykorzystywać także dzisiaj, Jednakże dużo najlepsze efekty przynosi suszarka do owoców. Opcjonalnie można realizować suszenie grzybów oraz owoców w piekarniku. Jednakże prowadzi to do zapieczenia grzybów. Wówczas stają się one czarny oraz niezwykle twarde. Na ich powierzchni powstaje z kolei druga warstwa, która znacząco utrudnia parowanie wody. Po prawidłowo wykonanym suszeniu grzybów powinny być one nieco miękkie, a jednocześnie nie tracić swojego pierwotnego koloru. Dodatkowo grzyby po suszeniu powinny być bardzo kruche.
Okres zbierania grzybów przypada najczęściej na miesiące późnego lata oraz wczesnej jesieni. Wówczas ilość promieni słonecznych jest stosunkowo mała. To sprawia, że podczas suszenia grzybów można skorzystać z innych sztucznych źródeł ciepła. Może być to piec, piekarnik, kaloryfer. Przed przystąpieniem do suszenia należy dokładnie umyć kaloryfer, a następnie położyć na nich papier śniadaniowy. Można go lekko podziurawić, aby dzięki temu zwiększyć przepływ ciepłego powietrza. Następnie co pewien czas należy odwracać grzyby na drugą stronę. Tego typu suszenia jest stosunkowo długotrwałe, jednakże zależy od temperatury w kaloryferach. Wybierając suszenie grzybów na nitkach warto rozwiesić je w miejscach, z których emanuje ciepło. Dawniej suszenie na nitkach realizowano nad piecami węglowymi lub kaflowymi. Współcześnie jest to rzadziej wykorzystywane technika suszenia.
Suszenie owoców było niegdyś jedną z najlepszych metod na ich przechowywanie. Współcześnie jednak smak suszonych gruszek, jabłek, moreli, lecz również truskawek doceniany jest przede wszystkim za walory aromatyczne i smakowe. Suszone owoce mogą służyć jako przekąska, która jest doskonałą alternatywą dla paluszków, chipsów, ale też innych przekąsek. Przygotowując owoce do suszenia należy wybrać te egzemplarze, które pozbawione są poobijanych miejsc, a ponadto są stosunkowo twarde. Oznacza to, że należy unikać bardzo dojrzałych owoców, które mają najwyższy udział procentowy wody. Takie owoce jak gruszki czytasz jabłka bardzo kroić na plastry. Następnie można nadziać je na drucik lub nitkę oraz ułożyć na siatce do suszenia. Powinny one znajdować się w ciepłym miejscu. Opcjonalnie do suszenia można wybrać w piekarniku lub elektryczną suszarkę do owoców.
Artykuł sponsorowany (km)