Alkoholizm to poważna choroba, która niszczy życie nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej rodziny i znajomych. Leczenie jest długotrwałym i wymagającym procesem, który jest możliwy dzięki wsparciu najbliższych. Niezwykle istotną rolę w tym procesie odgrywa pomoc alkoholikom rozpoczynającym terapię. Brak wsparcia ze strony najbliższych może skutecznie utrudnić wyjście z alkoholizmu.
Alkoholizm jest bardzo poważną, szybko postępującą chorobą. Oddziałuje negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, nie pozostaje też bez wpływu na jego najbliższe otoczenie. Alkohol wyniszcza organizm i niszczy rodziny. Przez alkohol dochodzi do aktów przemocy i agresji, zwłaszcza względem najbliższego otoczenia. Objawy mają często charakter subiektywny, przez co w pierwszej fazie uzależnienia postronnym osobom trudno je rozpoznać. Alkoholicy maskują objawy i ciężko rozpoznać tę chorobę. Często trudno rozpoznać granicę między alkoholizmem, a upodobaniem do picia. Alkoholizm to zatem każda forma picia, która przekracza tradycyjne i zwyczajowe stosowanie alkoholu.
Przekonanie osoby uzależnionej do tego, by rozpoczęła leczenie jest niezwykle trudne. Podejmowanie tego tematu często wywołuje złość, drwinę albo przeprosiny czy obietnicę poprawy. Taka sytuacja może trwać latami. Członkowie rodziny lub bliskie osoby poświęcają wiele energii temu, żeby uzależniony podjął konkretne działanie. Pomoc dla alkoholika jest wieloetapowa i kompleksowa, bo sam problem uzależnienia od alkoholu jest bardzo złożony. Konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Nierzadko też musi odbyć się detoks – odtrucie organizmu z alkoholu to proces trudny, ale konieczny. Najważniejsza jest pomoc alkoholikowi w odzyskaniu naturalnej równowagi organizmu. Ważnym krokiem jest psychoterapia. To ona pozwala uporać się z problemami i uwolnić się od psychicznego przymusu picia alkoholu. Alkoholik podczas terapii uczy się na nowo funkcjonować w społeczeństwie – odbywa trening umiejętności interpersonalnych i umiejętności społecznych. Osoba uzależniona uczy się też asertywności i odmawiania alkoholu. Bardzo dobre efekty przynosi też terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zrozumieć istotę problemu, zrozumieć mechanizmy rządzące danym człowiekiem i stopniową wymianę ich na lepsze i zdrowsze wzorce.
W skutecznej terapii uzależnienia od alkoholu niesamowicie ważne jest wsparcie osób najbliższych. Nie wystarczy chęć powstrzymania bliskiego od picia, czy zabieranie i ukrywanie kolejnych butelek alkoholu. Rozmowy owszem, są oparciem dla alkoholika, lecz wsparcie rozumiane jest jako coś o wiele głębszego. Jeśli problem dotyczy bliskiej osoby, potrzebna jest przede wszystkim wiedza na temat tego, czym jest alkoholizm i jak działają mechanizmy choroby. Edukacja w tym temacie pozwoli podejmować właściwe działania, które będą wspierać zdrowienie z uzależnienia. Ważnym aspektem jest zachowanie spokoju, powstrzymywanie się od kłótni z uzależnionym. Warto jasno określać swoje oczekiwania i potrzeby. Skuteczne będzie zapewnianie chorego, że jest dla nas ważny i może liczyć na wsparcie. Za wszelką cenę trzeba przypominać mu i zapewniać o wierze w wygraną z chorobą poprzez terapię w ośrodku leczenia uzależnień.
Artykuł sponsorowany (km)