107,6 FM

Region. Radio eM świętuje 20-lecie

1 kwietnia mija 20 lat od czasu, gdy na Górnym Śląsku i w Zagłębiu w eterze pojawiła się nowa stacja regionalna - Radio eM. Wcześniej rozgłośnia nadawała na tej częstotliwości pod nazwą Radio Plus Katowice.

Przez 20 lat Radio eM proponuje swoim słuchaczom program o charakterze społeczno-religijnym w nowoczesnej formule. 20-osobowy zespół dba o jakość przekazywanych najświeższych informacji - tych najbliższych regionalnemu słuchaczowi, ale także z kraju i ze świata. Każdego dnia Radio eM stara się dotrzeć do słuchaczy także z przekazem o tematyce religijnej, ekonomicznej, kulturalnej. Ważnym elementem jest dokładnie wyselekcjonowana muzyka w formacie AC (czyli dla dorosłego słuchacza), choć nie brakuje także autorskich audycji muzycznych, w których radio sięga po bluesa, hard rock czy poezję śpiewaną.

– Przez 20 lat eMka jest radiem szukającym prawdy. Przekazujemy rzetelne informacje, zgodnie z założeniami etyki dziennikarskiej – mówi redaktor naczelny ks. Rafał Skitek. – Cenimy obiektywizm i wiarygodność, sumienność i solidność. Dalecy jesteśmy od ulegania presji politycznej czy naciskom ze strony grup ideologicznych. Jednocześnie nie uciekamy od trudnych rozmów i tematów, ważnych dla mieszkańców naszego regionu. Formuła radia sprawia, że słuchają nas nie tylko ludzie wierzący, ale także ci, którzy cenią wartości humanistyczne – dodaje.

Historię radia tworzą jedni z najlepszych regionalnych dziennikarzy, dziś pracujący w mediach ogólnopolskich, ale także współpracownicy (swoje audycje na antenie eMki prowadzili lub prowadzą nadal m.in. prof. Tadeusz Sławek, nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny Wojciech Zamorski, popularyzator przyrody Piotr Kardasz, redaktor naczelny "Twojego bluesa" Andrzej Matysik czy legenda śląskiej radiofonii Jerzy Ciurlok).

Radio eM ma na swoim koncie także realizacje tak zapomnianych dziś już form radiowych jak powieść radiowa (z udziałem Anny Dymnej) czy słuchowisko. Stacja włącza się od lat w różne akcje i inicjatywy oraz eventy – w historii radia jest nawet koncert w Filharmonii Śląskiej, gdzie dziennikarze eMki zaśpiewali z zespołem Carrantuohill.

– Naszą największą siłą są wierni słuchacze. Często są to całe rodziny, o czym przekonaliśmy się podczas dni otwartych, gdy słuchacze mieli okazję podglądać naszą pracę – mówi szef anteny Marek Piechniczek. Z badań wynika, że największa ich grupa to osoby w przedziale 25-59 lat – zwykle rodzice, wykształceni i decyzyjni.

Radio eM dla wiernych słuchaczy, ale także dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z radiem, ma w jubileuszowym roku wiele atrakcji. – 20-lecie świętować chcemy od 1 kwietnia aż do końca roku. Oprócz urodzinowych audycji, konkursów, w których będzie można wygrać m.in. rodzinne wyjazdy do górskich hoteli czy spa, planujemy także odwiedzić 20 ważnych dla nas i naszych odbiorców miejsc w woj. śląskim, skąd nadawać będziemy specjalne programy z udziałem słuchaczy – zapowiada Marek Piechniczek. – Jedna z naszych codziennych audycji nosi tytuł "Radio Dobrych Wiadomości" – i właśnie takim radiem chcielibyśmy być w kolejnych latach. Tego sobie i słuchaczom życzymy, dziękując za te 20 lat – dodaje.

Radio eM to nowoczesna rozgłośnia archidiecezji katowickiej. Swym zasięgiem obejmuje aż ponad 4 miliony mieszkańców Aglomeracji Górnośląskiej, Podbeskidzia i południowej Polski.  Według najnowszych badań cotygodniowo po Radio eM sięga do 230 tys. słuchaczy. Codziennie stacji słucha nawet do 60 tysięcy osób. Znaczna grupa odbiorców sięga po radiowe wiadomości lub audycje archiwalne zamieszczane na stronie radioem.pl lub radiowych portalach społecznościowych.

W przeszłości rozgłośnia i dziennikarze Radia eM otrzymali wiele nagród i wyróżnień, w tym, w 2010 roku, nominację do nagrody TOTUS za tworzone z pasją radio, łączące skutecznie regionalność z uniwersalnością, nowoczesność z tradycją, atrakcyjność przekazu z głębią treści. Od 2015 roku rozgłośnia działa w ramach Instytutu Gość Media. W jego skład wchodzą: tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”, miesięcznik „Mały Gość Niedzielny” oraz portale: gosc.pl i wiara.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama