107,6 FM

Kazimierz Karolczak: GZM wsparła miasta dofinansowaniem pomocy dla uchodźców

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wsparła miasta dofinansowaniem pomocy dla uchodźców. Jak powiedział w Radiu eM Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, Metropolia przeznaczyła na to 10 mln zł z rezerwy budżetowej. – Nie zawsze trzeba patrzeć na rachunek ekonomiczny, uchodźcom po prostu trzeba pomóc – skomentował.

Kazimierz Karolczak: GZM wsparła miasta dofinansowaniem pomocy dla uchodźców
Radio eM

Jak wyjaśnił Kazimier Karolczak, takie wsparcie dla śląskich i zagłębiowskich miast, przyjmujących uchodźców z Ukrainy, było szczególnie potrzebne w pierwszym okresie, kiedy nie było jeszcze pomocy systemowej. Podobne rozwiązanie w GZM sprawdziło się w czasie pandemii, w jej pierwszym okresie. I wówczas, i teraz – jak dodał przewodniczący – GZM przeznaczyła na te cele 10 mln zł. W Metropolii przyznano też Ukraińcom do końca maja bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną.

Gość Radia eM zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie mieszkańców w przyjęcie uchodźców. Podkreślił też zaangażowanie miast i wartość ich współpracy z miastami partnerskimi w Ukrainie. Podał przykład Katowic i wizyty prezydenta Marcina Krupy we Lwowie, po której zaapelował on o dostarczenie temu miastu autobusów miejskich. Na ten apel odpowiedział szereg samorządów, nie tylko ze Śląska.

Przewodniczący GZM potwierdził, że trwają prace nad udostępnieniem przestrzeni nad miastami GZM dla transportu za pomocą dronów. W ostatnich dniach Metropolia utworzyła Dronową Szkołę Prototypowania, do której zgłosiło się kilkudziesięciu urzędników z miast i gmin GZM. Ma ona wypracować rozwiązania, które posłużą budowie tzw. trzeciego wymiaru miasta – tak określa się zagospodarowanie przestrzeni do wysokości 120 m nad ziemią.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.