107,6 FM

Rodzaje płyt głównych - co musisz o nich wiedzieć?

Podpowiadamy, jakie są rodzaje płyt głównych i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę podczas składania zamówienia.

Skoro decydujesz się na samodzielne kompletowanie podzespołów komputera, płyta główna będzie jednym z Twoich pierwszych zakupów. Lepiej zatem wiedzieć, czym się kierować oraz co jest istotne.

Formaty płyt głównych

Dostępne na rynku płyty główne różnią się maksymalnymi wymiarami, dlatego mówi się o formatach:

  • Extended ATX (inaczej E-ATX) – 305x330 mm
  • ATX – 305x244 mm
  • MicroATX – 244x244 mm
  • MiniITX – 170 x 170 mm

Gniazdo procesora

Płytę główną dobiera się do procesora, który odpowiada za pracę Twojego komputera. Wszystko za sprawą gniazda procesora (ang. socket). I tak, LGA 1200 jest standardem dla procesorów firmy Intel 10. oraz 11. generacji (czyli Core i3, i5, i7, i9), tymczasem TR4 pasuje do procesorów z rodziny AMD Ryzen Threadripper. Zapamiętaj również takie wartości jak m.in.:

  • LGA 1151
  • LGA 2066

Gdy masz już wybrany procesor, upewnij się, które karty graficzne będą do niego pasować.

Chipset płyty głównej

Kolejnym kryterium wyboru płyty głównej jest jej chipset – to dzięki niemu istnieje możliwość tzw. podkręcania procesora albo łączenia dysków. Chipsety Intel dzieli się na X, B, Z czy H i Q. Podobnie użytkownicy AMD mają do wyboru chipsety X, B czy A.

Inne kryteria wyboru

Przy poszukiwaniu idealnej płyty głównej warto sprawdzać też, w jaki system chłodzenia jest wyposażona. Następną kwestią są porty wewnętrzne:

  • PCIe
  • RAM
  • SATA
  • 2

Liczy się m.in. przepustowość portów PCIe, dzięki którym możliwe jest rozszerzanie urządzenia o karty graficzne czy dźwiękowe. Z kolei porty USB pozwalają rozbudować komputer o całkiem solidną pamięć operacyjną. Standardem w tym zakresie jest RAM DDR4.

Do tego płyty główne są wyposażane w tylny panel, który – zgodnie z nazwą – znajduje się z tyłu obudowy. Coraz rzadziej oczekujemy tam portu PS/2 na klawiaturę i myszkę, za to sprawdzamy, w jakim standardzie działają porty USB (np. USB 3.0, USB typu C).

Kolejność oceny kryteriów ma duże znaczenie!

Ważne jest to, żeby selekcjonować płyty główne w określonej kolejności. Jeśli posiadasz już obudowę (lub wiesz, jaką chcesz kupić), zacznij od wybrania odpowiedniego formatu. Później weź pod uwagę socket i chipset. Kwestia RAM, złączy czy gniazd PCIe są dopiero następne pod względem znaczenia.

Wybór płyty głównej – czy zawsze musisz go podejmować?

Przechodząc do podsumowania, należy podkreślić, że samodzielny zakup płyty głównej jako odrębnej części jest konieczny, gdy składasz komputer krok po kroku. Wielu użytkowników decyduje się jednak na zakup gotowej jednostki – komputera stacjonarnego czy laptopa, który uruchamia się zaraz pod odpakowaniu i podłączeniu do zasilania.

Nie zmienia to faktu, że warto znać rozróżnienie kart graficznych, wiedzieć, dlaczego jedne modele są tańsze, a inne droższe. Szczególnie gdy planujesz grać w najnowsze tytuły gier czy wykonywać skomplikowane działania w specjalistycznym oprogramowaniu – dobrze skonfigurowany komputer, z możliwością rozbudowy o jakościowe podzespoły z górnej półki jest w takich przypadkach niezbędny.

W poszukiwaniu płyty głównej zajrzyj do sklepu internetowego, który specjalizuje się w sprzedaży zarówno pojedynczych części, jak i gotowych komputerów do zastosowania domowego i firmowego. W jednym miejscu znajdziesz kompletne wyposażenie biura, wraz z praktycznymi poradami, np. na temat wyboru drukarki – sprawdź adres https://www.sferis.pl/blog/drukarka-z-tanimi-tuszami-jaka-wybrac/.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama