107,6 FM

116 obiektów sakralnych zniszczonych w Ukrainie

Najwięcej z nich - 91 - to cerkwie prawosławne. Od 24 lutego rosyjskie bomby zdewastowały wiele budynków kultu, najbardziej ucierpiały te w rejonie Doniecka, Kijowa i Charkowa.

Ciężko uszkodzone zostały obiekty sakralne w 13 regionach: Kijów, Dniepropietrowsk, Donieck, Żytomierz, Zaporoże, Ługańsk, Lwów, Mikołajów, Odessa, Sumy, Charków, Chersoń i Czernihów.

Największa część budynków, które ucierpiały (91 ze 116), to cerkwie prawosławne. Zniszczenia dotknęły także meczety, synagogi, kościoły katolickie i protestanckie, instytuty religijne i ważne budynki administracyjne organizacji religijnych. "O tym czytamy w Raporcie Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia (DESS), organu wykonawczego kierowanego i koordynowanego przez ukraińską Radę Ministrów" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.

Do dziś największą liczbę zniszczonych lub uszkodzonych miejsc kultu zarejestrowano w rejonie Doniecka, Kijowa i Charkowa - co najmniej po 20 w każdym z tych obwodów. W tych trzech regionach łącznie odnotowano ponad połowę wszystkich przypadków zbombardowania budynków służących wyznawcom różnych religii.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama