107,6 FM

Płk Marek Majocha: Zaczynamy akcję „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, rozpoczynamy poszukiwania młodych ludzi do służby. Zaczynamy akcję „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – zapowiedział w Radiu eM płk Marek Majocha, szef Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Płk Marek Majocha: Zaczynamy akcję „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”
Radio eM

Gość Radia eM powiedział, że na chętnych czeka nowy rodzaj służby – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która będzie obejmowała w pierwszym etapie 28 dni szkolenia podstawowego, a następnie 11 miesięcy specjalistycznego w wybranej jednostce. Po takim roku będzie można starać się o przyjęcie do służby zawodowej i właśnie na pozyskanie w ten sposób zawodowych żołnierzy liczy Ministerstwo Obrony Narodowej. Docelowo, jak przypomniał płk Majocha, polska armia ma liczyć 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej.

– Wprowadzenie Ustawy o obronie Ojczyzny oraz wydarzenia za wschodnią granicą pobudziły społeczeństwo i spowodowały, że wzrosło poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Odnotowujemy dużą aktywność ochotników na naszych portalach internetowych, a także poprzez osobiste stawiennictwo w centrach rekrutacji – powiedział płk Majocha. Przypomniał, że ustawa zlikwidowała Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, natomiast wprowadziła Wojskowe Centra Rekrutacji, które – jak zaznaczył – mają być bardziej nastawione na profesjonalną rekrutację.

Płk Marek Majocha zaprosił do udziału w jednym z pikników wojskowych organizowanych przez MON w 32 miastach w najbliższą sobotę (21.05). W woj. śląskim odbędą się one w Czeladzi i Raciborzu. Ponadto dostępnych będzie w kraju 70 mobilnych punktów rekrutacji. W każdym z tych miejsc będzie można zgłosić akces do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.