107,6 FM

Komu przyda się fotografia produktowa

Dotychczas podczas zakupów w tradycyjnym sklepie mogliśmy fizycznie dotknąć interesujący nas towar oraz obejrzeć go z każdej strony.

Pozwalało to oczywiście na dokładne zapoznanie się z przedmiotem oraz jego wszystkimi cechami. Jednak od kilku lat widzimy nieustanny wzrost znaczenia sklepów internetowych. Coraz więcej stacjonarnych placówek przenosi się na stałe do internetu. Jest to trend, który raczej nie zmieni się w najbliższych latach.

Dlatego też fotografia produktowa przeżywa obecnie podobnie intensywny rozwój jak e-sklepy. Właściciele internetowych biznesów dostrzegają ogromny potencjał jaki oferują profesjonalne zdjęcia produktów. Ci, którzy już zainwestowali w fotografię produktową są o krok do przodu przed konkurencją. Dlaczego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, w którym wyjaśnimy czemu fotografia produktów ma w dzisiejszych czasach tak duże znaczenie.

Dlaczego fotografia produktowa jest tak ważna?

Sklep internetowy to nie tylko strona internetowa, opisy czy promocje. To również fotografie produktów. Są one jednym z najważniejszych, a według wielu najważniejszym składnikiem w każdej ofercie. Zdjęcia produktowe są łatwo przyswajalne, w szybki i przyjazny sposób prezentują produkt oraz jego najważniejsze cechy i funkcjonalność. To właśnie podstawowa przewaga profesjonalnej fotografii produktów nad zwykłymi zdjęciami. Dobry fotograf produktowy potrafi przedstawić każdy przedmiot w sposób nie tylko interesujący ale jednocześnie pokazujący wszystkie informacje, które normalnie zawarlibyśmy w opisie produktu. A jak wiemy, w dzisiejszych czasach wielu ludzi do opisu zmierza dopiero w ostateczności. W dobie smartfonów i urządzeń mobilnych z małymi wyświetlaczami ludzie wolą obejrzeć przedmiot na fotografii produktowej niż wyszukiwać potrzebnych informacji w tekście.

Warto tutaj wspomnieć, że im więcej zdjęć produktowych użyjemy w naszej ofercie tym korzystniej wypadniemy w oczach naszych klientów. Możliwość obejrzenia produktu z każdej strony, dokładne i szczegółowe packshoty bogate w detale na pewno zostaną docenione.

Komu przyda się fotografia produktowa

Czy fotografia produktowa to zdjęcia na białym tle?

Gdybyśmy chcieli najprościej wyjaśnić czym jest fotografia produktowa to moglibyśmy stwierdzić, że są to zdjęcia produktów na białym tle. Używamy je najczęściej w sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych ale również w mediach drukowanych. Są to różnego rodzaju katalogi, banery czy ulotki. Fotograf produktowy tworząc takie zdjęcia packshot skupia się przede wszystkim na tym aby były skuteczne w sprzedaży. Nie wystarczy więc po prostu ustawić produktu i zrobić mu zdjęcie. Profesjonalna fotografia produktowa to zarówno aspekty techniczne – idealnie białe tło, które spełnia surowe wymagania portali aukcyjnych, perfekcyjnie dobrane oświetlenie czy wreszcie naturalny retusz graficzny. Zwykle wykonujemy co najmniej kilka ujęć produktu, które też nie są przypadkowe. Doświadczony fotograf potrafi zaproponować atrakcyjne ujęcia do powstającego sklepu internetowego jak i dopasować się do stylu packshotów w już działającym portalu.

Jak się robi zdjęcia produktowe

Wyjaśniliśmy już co to jest fotografia produktowa, pora więc pokazać w jaki sposób powstaje wysokiej jakości zdjęcie produktów. Cała praca zaczyna się zanim jeszcze wykonamy pierwszy packshot. Przed sesją, fotograf produktowy stara się poznać wymagania oraz oczekiwania klienta. Może to zrobić poprzez otrzymanie konkretnych wytycznych co do zdjęć jak i samemu zapoznając się z ofertą sklepu i rodzajem oferowanych produktów. Czasami zdarza się, że klient nie ma jasno określonych wymagań, tutaj przydaje się doświadczenie osoby wykonującej packshoty, która podpowie i doradzi jak najlepiej zaprezentować nasze produkty.

Gdy mamy już ustalony ogólny zarys sesji, wiemy jakie ujęcia będą najlepsze możemy zacząć przygotowywać produkty. Zanim powstanie jakakolwiek fotografia produktowa, przedmioty do sesji należy starannie wybrać aby nie było na nich żadnych uszkodzeń. Następnie dokładnie oglądamy każdy produkt i dokładnie go czyścimy. Należy tutaj użyć sprężonego powietrza, pędzelka lub delikatnej szmatki aby usunąć wszelkie paprochy czy odciski palców. Pamiętajmy, że obecnie wysokiej klasy aparaty i obiektywy, których używa się w fotografii produktowej wychwycą każde, najdrobniejsze zabrudzenie.

Pierwsze kroki do wykonania świetnych zdjęć produktowych za nami. Możemy więc przystąpić do pierwszych testowych packshotów. W tym momencie dobieramy rodzaj światła oraz jego moc i kierunek. Z pomocą profesjonalnych lamp błyskowych używanych w studio packshot możemy dowolnie modelować oświetlenie padające na fotografowany produkt. Światło takie może być miękkie, ostre, punktowe czy też rozproszone. Dodatkowo mamy całkowitą kontrolę nad jego intensywnością. Dlaczego to wszystko jest takie ważne w fotografii produktowej? Aby wydobyć i jak najlepiej pokazać wszystkie cechy produktu. Jeśli fotografujemy odzież koniecznie należy dać klientowi informację o tym jakiego rodzaju materiał został użyty podczas szycia. Czy jest on śliski, matowy a może zawiera drobną, oddychającą strukturę? Gdy takie z pozoru detale będą zawarte w naszych zdjęciach produktowych unikniemy rozczarowania klientów a także czasochłonnych i niepotrzebnych zwrotów.

Zatem udało nam się już przygotować produkty, światło jest dobrze ustawione a efekty nam odpowiadają. Właśnie powstała pierwsza fotografia produktowa! Teraz możemy przystąpić do wykonania kolejnych ujęć. Czasami wystarczy tylko zmienić ustawienie produktu ale zdarza się, że wraz z nim musimy od nowa zapanować nad światłem. Może się zdarzyć, że ze zmianą kąta pod jakim patrzymy pojawiły się niekorzystne odbicia światła czy cienie. Wtedy oświetlenie takiego packshotu należy przygotować od nowa w poprawny sposób.

Minęło już trochę czasu a ma na karcie pamięci mamy wiele fotografii produktowych. Czy teraz wystarczy je tylko wgrać do naszego sklepu internetowego i czekać na efekty? Niestety to jeszcze nie koniec a czasami nawet nie połowa drogi do uzyskania profesjonalnego packshotu. Przed nami została niezwykle ważna część – obróbka graficzna. Profesjonalny aparat fotograficzny wbrew pozorom nie robi zdjęć w świetnej jakości „od ręki”. Pliki wyjściowe z takiego sprzętu pokazują wszystkie atuty dopiero podczas edycji w programie graficznym. To właśnie wtedy fotograf packshot dopracowuje idealną temperaturę barwową każdego zdjęcia co ma ogromny wpływ na wierne odwzorowanie kolorów. Zdjęcia produktowe wymagają również idealnie białego tła. Już podczas wykonywania packshotów tło może wydawać się białe jednak rzadko zdarza się aby było takie na całej powierzchni kadru. A wiele portali aukcyjnych jest pod tym względem bardzo restrykcyjnych. Fotografia produktowa, która ma choćby odrobinę tła w innym kolorze niż RGB (255,255,255) zostanie z dużym prawdopodobieństwem odrzucona lub słabo oceniona przez algorytm, co negatywnie odbije się na pozycjonowaniu naszej oferty. Jak więc uniknąć takiego problemu w naszych zdjęciach produktów? Sposób jest bardzo prosty choć wymaga odrobinę czasu. Po prostu fotograf produktowy ręcznie obrysowuje a następnie wycina każdy przedmiot w programie graficznym co gwarantuje brak późniejszych problemów z tłem. Kolejnym krokiem jest stworzenie odbicia produktu co nada mu estetycznego wyglądu. Zamiast tego możemy możemy podłożyć naturalnie wyglądający cień. Te zabiegi pozwolą uniknąć na naszej fotografii produktowej efektu „wklejonego” przedmiotu na białe tło co nie wygląda zachęcająco.

Komu przyda się fotografia produktowa

Warto zlecić fotografię produktową profesjonalistom

Jak widzimy w tym artykule, fotografia produktowa jest tylko z pozoru prostą dziedziną. Jeśli zależy nam na prawdziwych efektach a nie tylko kolejnych zdjęciach produktowych, które niczym się nie wyróżniają, warto zainwestować w profesjonalne packshoty. Nikogo już nie dziwi stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach ludzie kupują oczami. To właśnie fotografia produktowa jest tym na co klient zwraca uwagę w pierwszej kolejności. To w właśnie w tym momencie następuje podjęcie decyzji o kliknięciu oferty.

W fotografię produktową inwestują wszystkie duże i aspirujące sklepy internetowe oraz firmy, które chcą być postrzegane na rynku jako profesjonaliści w swojej branży. Zdjęcia produktowe wysokiej jakości skutecznie podnoszą atrakcyjność prezentowanej oferty. Pamiętajmy, że takie packshoty nie są jednorazowe. Być może w najbliższym czasie przydadzą się na przykład do katalogu lub oklejenia firmowego auta. Profesjonalna fotografia produktowa to inwestycja na długie lata.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama