107,6 FM

Rosyjski gimnastyk Iwan Kuliak zdyskwalifikowany na rok

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) podjęła decyzję o rocznej dyskwalifikacji rosyjskiego gimnastyka Iwana Kuliaka, który podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata w Dausze otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

W marcu 20-letni Kuliak zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych podczas weekendowych zawodów PŚ w Dausze. Stojąc na podium obok zwycięzcy - Ukraińca Ilji Kowtuna - w miejscu na stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał literę "Z", widniejącą także na wojskowym sprzęcie rosyjskiej armii, która toczy wojnę z Ukrainą.

"Rosjanin Kuliak naruszył statut FIG, kodeks dyscypliny FIG, kodeks etyki FIG oraz regulamin techniczny FIG, kiedy podczas dekoracji w Dausze miał na swoim podkoszulku literę +Z+" - napisano w oficjalnym oświadczeniu FIG. "Została podjęta decyzja o zawieszeniu zawodnika na rok, w tym czasie nie będzie on mógł uczestniczyć w żadnych imprezach sankcjonowanych przez FIG lub zawodach organizowanych przez stowarzyszoną federację członkowską FIG".

Po ogłoszeniu decyzji Kuliak powiedział, że nie żałuje swojego zachowania w Dausze.

Rosjanin został także pozbawiony brązowego medalu wywalczonego w Dausze i będzie musiał zwrócić nagrodę pieniężną w wysokości 500 franków szwajcarskich. Ma 21 dni na odwołanie się od decyzji.

FIG przypomniał w oświadczeniu, że wydał zakaz rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału we wszystkich oficjalnych zawodach. "Aktualny zakaz obowiązuje Kuliaka do 17 maja 2023 roku. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, będzie przedłużany" - dodała FIG.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama