107,6 FM

Polscy biskupi w Kijowie: "Prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy"

Polscy biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, odwiedzili w czwartek Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. "W szczególny sposób prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy" - mówił w homilii prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Oprócz arcybiskupów Gądeckiego i Polaka w trzydniowej wizycie na Ukrainie uczestniczy też metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Jak informowano jeszcze przed wyjazdem, celem tej podróży jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.

W czwartek po południu biskupi odprawili mszę świętą w kijowskim kościele św. Aleksandra, w której uczestniczył m.in. ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. W homilii abp Polak nawiązał do zbrodni popełnionych w podkijowskich miejscowościach. "Kiedy dzisiaj w Buczy modliliśmy się w tych miejscach, w których zostały już dokonane ekshumacje, kiedy widzieliśmy przykryty piaskiem grób, kiedy tam uklęknąłem doświadczałem prawdy, że to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia" - mówił prymas.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Jak dodał "ci, którzy zostali tak okrutnie pozbawieni życia wołają przede wszystkim o to, abyśmy nie tracili nadziei i byli ludźmi zmartwychwstania i życia". "Przychodząc do braci na Ukrainę chcemy w szczególny sposób prosić o to, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie" - powiedział abp Polak.

Biskupi odwiedzili w czwartek zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Swiatosława Szewczuka. Dzień wcześniej duchowni byli we Lwowie.

Członkom delegacji towarzyszy proboszcz wspólnoty greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch. Po powrocie hierarchów do Polski planowana jest konferencja prasowa w Poznaniu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama