107,6 FM

Ile osób zamieszkiwało Europę Zachodnią pół miliona lat temu?

Przed około 500 tys. lat tereny Europy Zachodniej zamieszkiwało maksymalnie 25 tys. osób - wynika z analiz hiszpańskich naukowców, współpracujących z geografami z niemieckich uniwersytetów w Kolonii oraz Tybingi.

Badania koordynowane przez pracowników hiszpańskiego Krajowego Ośrodka Badań nad Ewolucją Człowieka (CENIEH) dowiodły, że w epoce środkowego plejstocenu na zachodzie Europy pojawiały się pierwsze grupy neandertalczyków. Wyniki badania opublikowano w "Scientific Reports". Wskazują one m.in., że w analizowanym okresie dawni mieszkańcy zachodniej części Europy korzystali z lewaluaskiej techniki wyrobu narzędzi.

Autorzy analiz wykazali też, że okres środkowego plejstocenu charakteryzował się dużymi oscylacjami temperatury powietrza, które mogły mieć wpływ na wielkość populacji dawnych mieszkańców w zachodniej części kontynentu - i utrzymywać ją na stosunkowo niedużym poziomie.

"W okresie tym maksymalna liczba ludzi w Europie Zachodniej wynosiła od 13 tys. do 25 tys. osób" - oszacowali naukowcy.

Według nich populacje ludzi, jacy żyli w epoce lodowcowej na południu Europy, nie były całkowicie odizolowane od pozostałej części kontynentu (jak przypuszcza część naukowców). Na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec również bowiem istniały "rozległe obszary", zamieszkiwane przez człowieka.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy nałożyli na siebie kilka map zawierających m.in. dane o temperaturze powietrza w określonych częściach Europy Zachodniej i informacje o poziomie opadów. Dzięki temu udało się im stworzyć także mapę ówczesnej fauny i flory, jak i obszarów zamieszkałych przez człowieka.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama