107,6 FM

25-lecie Shrines of Europe – sieci sanktuariów maryjnych Europy

Przed 25 laty najbardziej znane maryjne miejsca pielgrzymkowe naszego kontynentu połączyły się we wspólne stowarzyszenie – Shrines of Europe. Uroczystości jubileuszowe z udziałem burmistrzów wszystkich siedmiu miast-sanktuariów odbędą się 2 lipca w Altötting w Niemczech.

W związku z jubileuszem, w dniach 23 czerwca do 24 lipca będzie czynna w miejskiej galerii Akwizgranu wystawa fotograficzna „Shrines of Europe - a path of culture and spirituality”. Zgromadzono na niej 100 prac młodych fotografów, prezentujących motywy z europejskich miast-sanktuariów, od dewocjonaliów po architekturę.

Również na początku lipca przez trzy dni odbywać się będą w Altötting Europejskie Dni Muzyki, organizowane już od 30 lat w różnych regionach Bawarii. Z tej okazji do miasta-sanktuarium przyjedzie około 800 muzyków, również z miast sieci Shrines of Europe. Głównym punktem tego wydarzenia będzie wieczorny koncert 2 lipca. Poprzedzi go uroczysta Msza św. w bazylice św. Anny i tradycyjna procesja za światłami.

Czytaj:  10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Stowarzyszenie Shrines of Europe istnieje od 1996 roku. Należą do niego miasta-sanktuaria:

  • Lourdes (Francja)
  • Fatima (Portugalia),
  • Loreto (Włochy),
  • Altötting (Niemcy),
  • Mariazell (Austria),
  • Częstochowa (Polska)
  • Einsiedeln (Szwajcaria)

Stawia ono sobie za zadanie „przybliżenie światu pielgrzymowania i wspólne rozwiązywanie problemów, stojących przed sanktuariami maryjnymi w XXI wieku”.

Warto przeczytać:  Piękna i mądra

W marcu 2019 r. specjalnym członkiem „Shrine of Europe” zostało Betlejem. Przyjęcie „kolebki chrześcijaństwa” do tego kręgu jest „znakiem pokoju, wychodzącym poza granice Europy” – stwierdziło wówczas oświadczenie stowarzyszenia siedmiu partnerskich miast-sanktuariów, ogłoszone po spotkaniu w portugalskiej Fatimie. Uczestniczył w nim także burmistrz Betlejem – Anton Salman.

Czytaj także:  W Polsce zapominamy o misyjności Kościoła

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama