107,6 FM

Diecezja Paderborn chce włączyć świeckich w proces wyboru biskupa

Kapituła metropolitalna w Paderborn postanowiła, że „zgodnie ze wskazaniami Drogi Synodalnej” - [chodzi o kontrowersyjny proces podejmowany obecnie w Kościele katolickim w Niemczech – przyp. KAI], powinien mieć miejsce możliwie najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera, który poprosił papieża o wcześniejsze zwolnienie z obowiązków. Jak zaznaczono, ma się to odbywać w ramach obowiązujących norm prawnych.

Kapituła Metropolitalna w Paderborn poinformowała w komunikacie prasowym, że podjęła decyzję o zaangażowaniu świeckich w najbliższe wybory kandydata na biskupa. Do tej pory za wybór kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn, zgodnie z postanowieniami konkordatu, odpowiedzialna była Kapituła Metropolitalna, składająca się wyłącznie z duchownych.

Już w lutym Kapituła przyjęła z zadowoleniem zalecenia trzeciego zgromadzenia synodalnego dotyczące procedury mianowania biskupa większością głosów. Podczas obecnego, czwartkowego posiedzenia (9 czerwca 2022 r.), członkowie Kapituły podjęli decyzję, w jaki sposób - zgodnie z wytycznymi Drogi Synodalnej - umożliwić jak najszerszy udział wiernych świeckich w poszukiwaniu kandydatów na następcę arcybiskupa Hansa Josefa Beckera w ramach obowiązujących norm prawnych. Komunikat prasowy nie mówi, jak konkretnie mogłaby wyglądać procedura ewentualnego udziału świeckich w wyborze biskupa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama