107,6 FM

Jaki czytnik e-book wybrać?

Trwającego sporu pomiędzy miłośnikami książek papierowych a zwolennikami ebooków z pewnością nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, możemy jednak podpowiedzieć, jaki czytnik e - book wybrać, aby korzystanie z niego było wygodne w każdym przypadku.

Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą, niekiedy dość znacznie, dlatego niełatwo podjąć ostateczną decyzję. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz wykorzystywać sprzęt, jakie są twoje czytelnicze nawyki i w jakich warunkach najczęściej czytasz. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Czytnik ebook - przeznaczenie i pytania podstawowe

2. Które parametry są ważne, a które niekoniecznie?

3. Czytnik ebooków - ekran

Czytnik e - book z pewnością ma wiele zalet. Wystarczy wyobrazić sobie najbliższe wakacje, na które - zamiast walizki książek - zabierasz zgrabne urządzenie z setkami tytułów. Koniec trudnej selekcji, koniec dźwigania bagaży!

Czytnik e-book - przeznaczenie i pytania podstawowe

Aby przekonać się, jak zróżnicowane są urządzenia i jak niełatwo czytnik e booków wybrać, wystarczy spojrzeć na sklepowy asortyment, na przykład na https://www.oleole.pl/czytniki-ebookow.bhtml. Na co więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań.

  • Co zamierzasz czytać?

Okazuje się, że twoje czytelnicze zainteresowania mają ogromne znaczenie. Czy będziesz sięgać głównie po standardowe książki? A może po czasopisma lub publikacje branżowe? Podstawowe czytniki Kindle, Pocketbook czy Inkbook zapewnią odpowiedni komfort przy typowych formatach, ale niekoniecznie poradzą sobie z bardziej skomplikowanymi wydawnictwami, pełnymi szkiców i wykresów. Dotyczy to przede wszystkim formatu PDF, który nie dostosowuje się do wielkości ekranu. Wówczas wybieraj większy czytniki - z ekranami powyżej 10 cali.

  • W domu czy poza domem?

Mimo że w przypadku każdego czytnika e-booków można mówić o mobilność, nie sposób pominąć faktu, że urządzenia mają rozmaite gabaryty. Jeżeli zamierzasz nosić je w kieszeni czy niedużej torebce, weź ten fakt pod uwagę.

  • Czy planujesz korzystać z abonamentów w aplikacjach?

Na rynku istnieje całkiem sporo aplikacji umożliwiających czytanie książek w abonamencie. Wiele czytników ma domyślnie zainstalowane programy, w innych problemu nie nastręcza ich pobranie, zdarzają się jednak ograniczenia. Na przykład aplikacja Legimi na czytnik Kindle ma ustaloną maksymalną liczbę książek pobranych w ciągu miesiąca.

Które parametry są ważne, a które niekoniecznie?

Nawet w obrębie jednej marki - za przykład niech posłużą czytniki Pocketbook dostępne tutaj: https://www.oleole.pl/czytniki-ebookow,_Pocketbook.bhtml - znajdziesz urządzenia o różnych parametrach, w szerokiej rozpiętości cenowej. Oczywiście, im wyższa cena, tym lepszy i sprawniejszy sprzęt. Najtańszy czytnik kupisz za około 500 złotych, koszt najdroższych przekracza 3000 złotych. Warto ustalić sobie próg ceny, a wcześniej określić za jesteś gotów zapłacić więcej.

Czytnik służy przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, do czytania książek. Procesor czy pamięć RAM mają zatem charakter drugorzędny. Nie będziesz przecież grać na nim w gry czy oglądać filmów. Owszem, poszczególne urządzenia zapewniają różną prędkość przerzucania stron czy odświeżania, jednak to w dużej mierze zasługa zainstalowanego oprogramowania.

Czytnik ebooków - ekran

Jak zatem wybrać czytnik e book, aby nie żałować decyzji. Podpowiadamy, które parametry są ważne.

  • Rozmiar i rozdzielczość ekranu

Czytniki dostępne na rynku z reguły mają ekrany o wielkości od 5 do 10 cali, ale największą popularnością cieszą się modele 6-calowe. Ten rozmiar pozwala na komfortową lekturę większości formatów. Rozdzielczość ekranu w najtańszych czytnikach ebook to 800 x 600, jeśli jednak zdecydujesz się na wyższą (1024x758 oraz 1072x1448) zyskasz lepszą ostrość i szczegółowość obrazu.

  • Podświetlany ekran

Podświetlane czytniki e booków to dzisiaj już standard - przegląd takich modeli znajdziesz na https://www.oleole.pl/czytniki-ebookow,podswietlenie-matrycy-e-ink!1.bhtml. Obecnie większość czytników wykorzystuje technologię e-papieru (e-ink), która nie męczy oczu i zapewnia podobne doznania co korzystanie ze standardowej książki.

  • Pamięć

Przeważnie pamięć wewnętrzna czytnika mieści się w przedziale od 4 do 8 GB. Tyle miejsca wystarczy na zgromadzenie pokaźnej biblioteki, jednak w razie potrzeby możesz wybrać większą pojemność lub zdecydować się na model, w którym wkomponowano dodatkowy czytnik kart pamięci.

  • Sposób sterowania

Zdecydowana większość czytników wyposażona jest w ekran dotykowy. Ekran tego rodzaju funkcjonalnie mogą uzupełniać mechaniczne przyciski.

  • Obsługiwane formaty

Książki elektroniczne przeważnie dostępne są w formatach epub i mobi. Jeśli jednak zależy ci na dodatkowych rozszerzeniach (pdf, doc, html), sprawdź, czy dane urządzenie obsłuży je bez problemu.

  • Dodatkowe funkcje

Część czytników wzbogacona jest o dodatkowe funkcje: możliwość odsłuchiwania audiobooków, słownik pomocny przy korzystaniu z publikacji obcojęzycznych czy kolorowy wyświetlacz. Zastanów się, które z opcji naprawdę ci się przydadzą.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama