107,6 FM

Papież: Nie zapominajmy o Ukrainie i cierpieniu udręczonego narodu

W dniu rozpoczęcia Światowego Spotkania Rodzin papież zawierzył też polskie rodziny Matce Bożej.

Podczas spotkania na placu Świętego Piotra papież wyjaśnił, że w papamobile, którym przed audiencją objechał sektory witając się z wiernymi, były z nim dzieci z Ukrainy. Razem z Franciszkiem pozdrawiały one wiernych. Papież dodał: "Nie zapominajmy o Ukrainie. Nie traćmy pamięci o cierpieniu tego udręczonego narodu".

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Zwracając się do Polaków nawiązał do rozpoczynającego się w środę w Rzymie i jednocześnie w diecezjach na świecie X Światowego Spotkania Rodzin.

"Życzę wszystkim polskim rodzinom, by we wzajemnej miłości odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości. Zawierzam je Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Szczególnie modlę się za rodziny, które przeżywają trudności, by każdego dnia doświadczały Bożej obecności i miłosierdzia" - mówił Franciszek.

Przeczytaj więcej: Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, po raz pierwszy w nowej formule

W kolejnej katechezie na temat starości papież przywołał fragment Ewangelii świętego Jana, w którym Jezus ostrzegł Apostoła Piotra: "Gdy byłeś młody, byłeś samodzielny; ale kiedy się zestarzejesz, nie będziesz już panował nad sobą i twoim życiem. Także twojemu świadectwu będzie towarzyszyła słabość".

"Ta rozmowa - stwierdził Franciszek - zawiera cenne nauczanie dla wszystkich uczniów, wszystkich wierzących i także dla wszystkich osób starszych".

Papież odnotował znaczenie tych słów w odniesieniu do niego samego i zauważył: "Ja sam muszę jeździć na wózku". Tak nawiązał do swych problemów z kolanem, które zmusiły go do rezygnacji z części planów.

Przeczytaj też: S. Cazzuola: Musimy słuchać młodych i dodawać im odwagi

Mówił też, że trzeba "nauczyć się z naszej kruchości wyrażać spójność naszego świadectwa życia w warunkach, gdy jest ono w dużej mierze powierzone innym, zależne od inicjatywy innych". Jak zaznaczył Franciszek, upływ lat prowadzi do "rezygnacji z bycia protagonistami własnego życia". Papież zauważył również, że ludzie starsi nie powinni być zazdrośni o osoby młode, zajmujące ich miejsce.

Na zakończenie audiencji Franciszek modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Afganistanie i wyraził nadzieję, że mieszkańcy tego kraju otrzymają pomoc.

Przeczytaj o tym: Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Liczba ofiar wciąż rośnie

Mówił także, że jest wstrząśnięty śmiercią dwóch jezuitów i osoby świeckiej w Meksyku. "Przemoc nie rozwiązuje problemów, ale zwiększa cierpienie" - powiedział. "Ileż zbrodni jest w Meksyku" - dodał papież.

Pisaliśmy o tym: Dwaj jezuici zamordowani. Bronili uciekiniera

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama