107,6 FM

Gen. Bogusław Pacek: Szczyt NATO wzmocnił bezpieczeństwo Polski, choć są znaki zapytania

– Szczyt NATO wzmocnił bezpieczeństwo Polski, choć są znaki zapytania –powiedział w Radiu eM gen. Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, były rektor Akademii Obrony Narodowej. Za pozytywne dla Polski uznał zwiększenie liczebności sił szybkiego reagowania NATO w Europie. Zwrócił jednak uwagę, że decyzję o ich użyciu muszą podjąć jednomyślnie wszystkie kraje NATO.

gen. Bogusław Pacek: Szczyt NATO wzmocnił bezpieczeństwo Polski, choć są znaki zapytania
Radio eM

Gen. Bogusław Pacek powiedział, że pod tym względem oczekiwał od szczytu sojuszu, który odbywa się w Madrycie, dalej idących zmian w strukturze zarządzania. Zwrócił też uwagę, że ważne będzie, aby na ewentualnie przerzucanych do Polski żołnierzy NATO czekała infrastruktura i sprzęt, bo konieczność przetransportowania ludzi a wraz z nimi także czołgów, czy wozów bojowych będzie wydłużać w czasie całą operację.

Gość Radia eM podkreślił, że wciąż nie ma odpowiedzi, co ze wzmocnieniem obrony przeciwlotniczej i lotnictwa polskiej armii.

Oceniając sytuację w Ukrainie, gen. Pacek, który był w przeszłości także doradcą NATO ds. reformy systemu edukacji armii ukraińskiej, zauważył, że sytuacja wcale nie jest bardzo korzystna dla Ukrainy, bo nie tylko Rosja ma duże zdobycze terytorialne, ale też ginie wielu ukraińskich żołnierzy i cywilów. Kluczowe jest autentyczne wsparcie Ukrainy poważnymi dostawami broni.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.