Zasadniczo w trakcie roku podatkowego nie należy zmieniać zasad podatkowych, wysokości podatków i obniżać stabilności systemu finansowego, podatkowego oraz sytuacji podatników. Polskie regulacje umożliwiają jednak w szczególnych sytuacjach wprowadzanie takich zmian. Warunkiem koniecznym do wprowadzenia takich wyjątkowych reform jest to, aby były korzystne dla podatników. Dlatego istnieją specjalne narzędzia i funkcje, które mają ich zabezpieczać.
Zmiany podatkowe termin wprowadzenia i możliwości podatników
Zmiany wprowadzono od 1 lipca 2022 roku w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) przez Polski Ład 2.0 mają obowiązywać od początku roku podatkowego, a w związku z tym podatnikom umożliwiono trzy możliwości:
Po pierwsze podatnicy mają możliwość stosowania tak zwanych zasad podstawowych czyli uchwalonych od 1 lipca 2022 roku. W takim wypadku podatnik będzie składał swoją deklarację roczną PIT według zasad i stanu obowiązującego od 1 lipca 2022 roku do końca tego roku podatkowego. W takiej sytuacji jeżeli zaliczki na podatek pobierane przed 1 lipca 2022 roku były wyższe od tych, które podatnik powinien odprowadzać, w takim wypadku uzyskanie nadpłaconego podatku nastąpi z końcem roku podatkowego.
Po drugie podatnik może zastosować zasady obowiązujące wcześniej (w określonych prawem przypadkach), natomiast przy przygotowaniu deklaracji podatkowego za rok podatkowy zastosować nowe zasady (obowiązujące po 1 lipca 2022 roku).
Po trzecie w sytuacjach jeżeli poprzednio obowiązujące zasady podatkowe okażą się dla podatnika bardziej korzystne niż Polski Ład 2.0. sam urząd skarbowy będzie miał wobec podatnika pewne obowiązki. W tym zakresie ważnym zagadnieniem dla podatników może być instytucja tak zwanego podatku hipotetycznego - czyli obliczanego według reguł nieobowiązujących.
Możliwość modyfikowania form opodatkowania
Jedną z opcji, którą zaproponowano podatnikom w ramach reformy PIT 2.0 ze względu na możliwe zmiany w trakcie roku podatkowego jest wyjątkowa możliwość zmiany formy opodatkowania.
Zgodnie z uzasadnieniem ustawy ustawodawca zdecydował, że:
Artykuł sponsorowany (km)