107,6 FM

Krewni żołnierzy poległych w wojnie z Rosją nie będą powoływani do armii

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) przyjęła w piątek nowelizację ustawy, na podstawie której członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją nie będą powoływani do armii - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za deputowanym Jarosławem Żełezniakiem.

Według nowej wersji ustawy do wojska nie zostaną powołani mężczyźni ani kobiety, których "mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, dziadek, babcia, brat lub siostra polegli lub zaginęli bez wieści podczas wypełniania zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obrony, odpierania i powstrzymywania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w obwodach donieckim i ługańskim (...) oraz (którzy polegli lub zaginęli) w okresie stanu wojennego".

Jak powiadomił Żełezniak, uchwalenie nowelizacji poparło 282 deputowanych w liczącym 450 miejsc parlamencie.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Obowiązkowi służby wojskowej podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów państwa. Ponadto ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem wyjazdu za granicę.

Przeczytaj też: Byliśmy tam, żeby Ukraińców po prostu wysłuchać

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama