107,6 FM

Katowice. Wraca miejski program "Mieszkanie za remont"

Przerwa w funkcjonowaniu programu była spowodowana zastrzeżeniami, jakie do uchwały w tej sprawie zgłosił nadzór prawny wojewody śląskiego. Miasto oddało sprawę do sądu i uzyskało korzystne rozstrzygnięcie.

Udostępniona została nowa lista 26 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. - Z uwagi na decyzję służb wojewody program „Mieszkanie za remont”, a także licytacje stawki czynszów były w ostatnich miesiącach zawieszone. Rozstrzygnięcia tej sprawy szukaliśmy w sądzie, który przychylił się do stanowiska miasta Katowice i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego - mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej.

- Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont”, meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta - po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim. Dwa lata temu wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse singli na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach - podkreśla prezydent.

- W tej edycji programu mamy do wyboru 26 mieszkań o powierzchni od niespełna 23 m2 do ponad 77 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,75 zł do 7,11 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania - mówi Katarzyna Betka, zastępca naczelnika Wydziału Budynków i Dróg. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Dworcowa, Francuska, Kościuszki, Mikołowska, Drzymały, Kilińskiego), Ligocie-Panewnikach (m.in. ul. Bromboszcza, Bronisławy, Emerytalna, Koszalińska, Małachowskiego, Panewnicka, Piotrowicka, Zagrody), Janowie-Nikiszowcu (m.in. ul. Oswobodzenia), Zawodziu (m.in. ul. Reja), Piotrowicach-Ochojcu (m.in. ul. Jankego, Małachowskiego) oraz Załężu (m.in. ul. Gliwicka, Marcina).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie - należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 2007,66 zł do 5353,76 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi mieścić się w przedziale od 1338,44 zł do 3479,94 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

Lista lokali w ramach programu oraz dodatkowe informacje są także dostępne na stronie Urzędu Miasta Katowice. Również tam znajduje się wykaz "punktów" przyznawanych potencjalnym najemcom.

Warto zaznaczyć, że od korzystnego dla miasta wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach służby wojewody złożyły skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To postępowanie nie wpływa jednak na możliwość ponownego ogłoszenia konkursu „Mieszkanie za remont”, jak również ogłoszenia kolejnego przetargu na licytację stawek czynszów za lokale mieszkalne stanowiące własność miasta, o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama