107,6 FM

We wtorek wybory w Kenii

We wtorek, 9 sierpnia, Kenijczycy głosują w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych.

Kenia liczy ok 50 milionów mieszkańców. Według oficjalnych danych, to głównie ludzie młodzi. Spośród ponad 40 grup etnicznych najliczniejsi są Kikuju, Luhya, Kalenjin i Luo.

O stanowisko obecnie  rywalizuje czterech kandydatów, w tym dotychczasowy wiceprezydent William Ruto, a także były lider opozycji Raila Odinga, obecnie popierany przez stronę  rządową.

Kenia uzyskała niepodległość w 1963 r. po ośmiu latach buntu (rebelia mau mau) przeciwko brytyjskim rządom kolonialnym.

Pierwszym prezydentem został Jomo Kenyatta, ojciec obecnie kończącego kolejną kadencję Uhuru Kenyatty. Po śmierci Jomo Kenyaty, w 1978 miejsce prezydenckie zajął  Daniel Arap Moi.

Pierwsze demokratyczne wybory miały miejsce w 2002 roku. Wtedy wybory prezydenckie wygrał Mwai Kibaki.

Kolejne wybory w 2007 roku, w wyniku sporów dot. reelekcji Kibakiego, doprowadziły do zamieszek, w których zginęło ponad 1100 osób.

W 2008 r. powołany został rząd jedności narodowej z kandydatem Raila Odinga na premiera. Odinga ubiegał się o fotel prezydenta w wyborach w 2013 roku, ale przegrał z synem Jomo Kenyatty, Uhuru.

Ten z kolei został następnie oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za rzekomą rolę jak miał odegrać w powyborczej przemocy w latach 2007-2008.

Kolejne wybory w sierpniu 2017 r., zostały odwołane przez Sąd Najwyższy, z powodu „nieprawidłowości”. W powtórzonych wyborach wygrał Uhuru Kenyatta, co spotkało się z bojkotem przez jego wieloletniego przeciwnika.

W 2018 roku, po porozumieniu, Ruto został wyznaczony na prezydenta.

Kenia jest jednym z najbardziej dynamicznie wzrastających gospodarczo państw w Afryce Wschodniej. Jednym z głównych filarów jest rolnictwo, i eksport herbaty, kwiatów, kawy.

Zarazem widoczna jest rażąca nierówność społeczna, zwłaszcza w Nairobi, gdzie sąsiadują pola golfowe i slumsy. Minimalna miesięczna płaca wynosi równowartość 124 euro.

Według organizacjij Oxfam majątek dwóch najbogatszych Kenijczyków jest większy niż łączny dochód 30% populacji, czyli 16,5 miliona ludzi.

Stolica Nairobi była miejscem kilku zamachów terrorystycznych. 7 sierpnia 1998 r. w ataku Al- Kaidy na ambasadę amerykańską w Nairobi zginęło 213 osób, a 5000 zostało rannych.

Następnie, po tym, jak wojska kenijskie wkroczyły do Somalii w 2011 roku, by walczyć z islamistycznym Al Shabab, nasiliły się ataki islamistów.

W Nairobi, w centrum handlowym w 2013 roku zginęło 67 osób. W 2015 na kampusie uniwersyteckim w Garissa, islamiści zabili 148 osób (chrześcijan). W 2019 roku miał miejsce zamach ataku na kompleks hotelowy Dusit w Nairobi. Zginęło 21 osób.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama