107,6 FM

4-dniowy tydzień pracy. Co o tym myślą eksperci i mieszkańcy regionu?

Skrócony tydzień pracy - to pomysł chętnie podejmowany ostatnio przez polityków związanych z Platformą Obywatelską i Lewicą . Według niego mielibyśmy pracować tylko 4 dni w tygodniu. Zapytaliśmy o opinie ekspertów i mieszkańców regionu.

O 4-dniowym tygodniu pracy mówił ostatnio Donald Tusk, wcześniej jego wprowadzenia chciała także Lewica.

4 dni pracy zamiast pięciu? To co może bardzo cieszyć pracowników, niekoniecznie będzie się podobać pracodawcom . Dlaczego? Wyjaśnia dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

Mamy za mało pracowników by skracać tydzień pracy- w ten sposób ekonomiści komentują propozycje wprowadzenia 4 dniowego tygodnia pracy. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wyjaśnia dlaczego  taki pomysł jest mało realny:

W sytuacji niskiego bezrobocia dużym problemem będzie też znalezienie pracowników.

Kiedy ekonomiści nie zostawiają na pomyśle suchej nitki,  socjologowie patrzą nań nieco przychylniejszym okiem. Mówi profesor Anna Adamus - Matuszyńska  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

4-dniowy tydzień pracy ze społecznego punktu widzenia  to dobry pomysł uważa profesor Anna Adamus - Matuszyńska  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dodatkowy dzień wolny można by  wykorzystać na rozwijanie pasji czy też więzi rodzinnych. Ale nie jest pewne czy jesteśmy na to gotowi:

Co 4-dniowym tygodniu pracy sądzą mieszkańcy regionu?

Pomysł krytykują ekonomiści którzy wskazują, że przy obecnym rekordowo niskim bezrobociu , skrócenie tygodnia pracy mogłoby spowodować załamanie gospodarki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama