107,6 FM

Strażak z Ukrainy przebiegł 830 km w podziękowaniu Polsce za wsparcie w czasie wojny

Strażak z Ukrainy w 14 dni przebiegł trasę z Kijowa do Warszawy dziękując w ten sposób Polsce i Polakom za wsparcie udzielone w czasie wojny z Rosją. Finisz "Ultramaratonu Wdzięczności" odbył się w środę w Warszawie; w ostatnich kilometrach udział w biegu wziął komendant główny PSP.

Ukraińskiego strażak-ratownik Wołodymyr Skoworodka w ciągu 14 dni pokonał trasę z Kijowa do Warszawy przebiegając łącznie ok. 830 kilometrów. Skoworodka granicę z Polską przekroczył wspólnie z innymi ukraińskimi strażakami w sobotę w Dorohusku. Od tamtej pory towarzyszyli im funkcjonariusze PSP. Na ostatnich pięciu kilometrach do biegu włączył się komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Wołodymyra Skoworodkę na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza nr 8 w Warszawie przywitali przedstawiciele Ambasady Ukrainy w RP oraz Ukrainian FireFighters Foundation. Sam Skoworodka po ukończonym biegu podkreślił, że bardzo się cieszy, że w ten sposób mógł uczcić fakt, że Polacy bardzo pomagają Ukrainie. Podziękował też wszystkim, którzy dołączali się po drodze do jego maratonu.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

Szef Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, który objął maraton swoim honorowym patronatem podkreślił, że "nasza pomoc dla Ukrainy jest czymś naturalnym". "Czymś czego się wymaga od sąsiada, czymś, czego się wymaga od narodu, który przez wieki był zaprzyjaźniony z narodem ukraińskim. I choć mieliśmy trudne chwile w historii, dzisiaj to wszystko jest nieistotne. Dzisiaj budujemy nową piękną historię polski i Ukrainy, a może i coś więcej" - powiedział.

Bartkowiak pogratulował Ukraińcom z okazji dnia niepodległości i podkreślił, że ma nadzieję, że każdego roku Polacy i Ukraińcy będą obchodzić go wspólnie.

Z kolei chargé d’affaires Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Ołeh Kuts przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy i zarazem pierwszym krajem, który przyszedł Ukrainie z pomocą w dzień inwazji Rosji. "Dzisiaj ramię w ramię walczymy o lepsze jutro dla naszych dzieci, o bezpieczeństwo całego regionu i Europy" - powiedział. Dodał, że Polska jest liderem Europy i całego świata we wsparciu Ukrainy.

"Wy w pierwszej chwili otworzyliście swoje domy i serca. Pomagacie i wspieracie nas, a razem jesteśmy silniejsi i pokazujemy całemu światu co to znaczy wiarygodny partner" - dodał.

Wołodymyr Skoworodka jest ratownikiem Zarządu Głównego Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Kijowie. Biegnąc w "Ultramaratonie Wdzięczności" pokonał ok. 830 kilometrów i ustanowił narodowy rekord w Dniu Niepodległości Ukrainy. Wcześniej ustanowił narodowe rekordy Ukrainy przebiegając 21 i 42 km w pełnym sprzęcie przeciwpożarowym. W latach 2019-2021 brał udział w ultramaratonie przebiegając 500 kilometrów w 10 dni.

Trasa "Ultramaratonu Wdzięczności" na terenie Polski prowadziła przez województwo lubelskie i mazowieckie. W województwie lubelskim strażacy biegli przez powiaty: chełmski, włodawski, parczewski, radzyński i łukowski. W województwie mazowieckim przez powiaty: garwoliński, otwocki i warszawski. Przez całą trasę na terenie kraju ukraińskim strażakom towarzyszyli funkcjonariusze PSP, którzy brali czynny udział w biegu.

W środę w biegu udział wziął także komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, a także podchorążowie SGSP i funkcjonariusze komendy miejskiej PSP w Warszawie.

Projekt został zorganizowany przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Ukrainian FireFighters Foundation. Był wspierany przez Nova Poshta, a honorowy patronat na ultramaratonem objął komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama