107,6 FM

Watykan zabiega o opiekę medyczną dla najbiedniejszych Syryjczyków

Stolica Apostolska nie zapomina o ofiarach wojny w Syrii. W Watykanie odbywa się dziś konferencja promującą inicjatywę Otwartych Szpitali. Zapewnia ona pomoc medyczną dla Syryjczyków, którzy na skutek wojny zostali pozbawieni podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach tej inicjatywy pomoc otrzymało już 80 tys. osób.

Inicjatywa Otwartych Szpitali funkcjonuje w Syrii od pięciu lat. O pomocy, której udzielono przez ten czas chorym dają dziś świadectwo przedstawiciele trzech syryjskich ośrodków medycznych z Damaszku, Aleppo i Latakii, które biorą udział w tym projekcie. Jest też obecny nuncjusz apostolski w Syrii kard. Mario Zenari, który był głównym pomysłodawcą tej inicjatywy, wspieranej przez dwie watykańskie dykasterie, Fundację AVSI, oraz innych darczyńców, między innymi Węgry, które reprezentuje na konferencji w Watykanie ambasador Eduard Habsburg.

Na potrzebę kontynowania tej inicjatywy zwróciła uwagę sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. Przypomniała, że według najnowszych danych ponad 11 mln Syryjczyków jest pozbawionych podstawowej opieki medycznej i dostępu do szpitali. 40 proc. z nich to dzieci. Na skutek wojny i masowej emigracji dobrze wykształconych Syryjczyków zamknięta jest ponad połowa szpitali państwowych i ośrodków pierwszej pomocy. W tych, które nadal działają obecnych jest zaledwie 45 proc. personelu medycznego. Apelując o dalsze wsparcie dla inicjatywy Otwartych Szpitali s. Alessandra Smerilli podkreśliła, że chodzi tu nie tylko o doraźną pomoc dla chorych, ale o ważny krok w powojennej odbudowie Syrii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama