107,6 FM

Katowice. Nagrody prezydenta Katowic rozdane

Renata Bonczar, Regina Gowarzewska, Robert Ciupa i Grzegorz Chudy zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w Willi Goldsteinów.

Robert Ciupa (ur. 1980 r. w Katowicach) - historyk, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, członek redakcji półrocznika "CzasyPismo", autor i współautor artykułów naukowych i publikacji popularnonaukowych obejmujących tematyką najnowszą historię Polski, m.in. "Szpiegowski arsenał bezpieki" (2011), "Kultura niezależna w Kościele" (2011), "Marzena z betonu" (2014), "Tarnogórska Solidarność 1980-1981" (2011), "Wujek '81. Strajk i pacyfikacja" (2016).

Za działalność najcenniejszą zarówno dla miasta Katowice, jak również dla upowszechniania najnowszej historii Polski należy uznać okres pełnienia przez R. Ciupę funkcji dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Kieruje on tą instytucją od 2013 roku. W okresie tym wykazał się niezwykłymi zdolnościami menedżerskimi i wizjonerskim podejściem w realizowaniu celów wyznaczonych tej instytucji.

Na szczególną uwagę zasługuje trwająca 16 miesięcy, a ukończona w 2021 r. rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w której efekcie powstała nowa multimedialna wystawa, prezentująca historię oporu demokratycznego w latach 1945-1989, ze szczególnym uwzględnieniem okresu "karnawału Solidarności", stanu wojennego oraz pacyfikacji kopalni Wujek. Centrum prowadzi prężną działalność wystawienniczą także poza murami instytucji, przykładem czego była m.in. wystawa "Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja KWK »Wujek«", prezentowana w 2021 r. m.in. w Sejmie RP, Senacie RP oraz w wielu szkołach na terenie województwa śląskiego oraz poza regionem.

Działalność Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności pod kierownictwem R. Ciupy nie ogranicza się jedynie do działań wystawienniczych. Realizując cele instytucji, dyrektor nawiązuje współpracę z innymi podmiotami życia kulturalnego Katowic i regionu. Owocem takiej współpracy z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego była wystawiona w 2016 r. sztuka "Wujek '81. Czarna Ballada".

Dzięki nawiązanym kontaktom z partnerami zagranicznymi, o wydarzeniach 1981 r. mogli dowidzieć się mieszkańcy Ratingen i Hern. O wartości inicjatywy świadczy fakt, że o tym, co działo się w tamtym czasie w Polsce, opowiadali sami uczestnicy pamiętnych wydarzeń.

Rok 2021 był wyjątkowy zarówno dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, jak i dyrektora Ciupy. Zorganizowane w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek obchody nie ograniczyły się jedynie do kilku wydarzeń zrealizowanych wokół tragicznej daty. Cały rok 2021 był poświęcony upamiętnieniu tego wydarzenia w różnych formach, tak, aby wiedza o nim trafiła zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. Sukces tych przedsięwzięć znakomicie pokazuje rolę dyrektora Ciupy.

« 1 2 3 4 5 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama