107,6 FM

Nowy przełożony generalny redemptorystów

Od 27 września Zgromadzenie Redemptorystów ma nowego przełożonego generalnego - to o. Rogerio Gomes CSsR z Prowincji São Paulo w Brazylii, który w poprzednim sześcioleciu był radnym generalnym - poinformowała Prowincja Warszawska Redemptorystów.

Poprzedni przełożony generalny, o. Michael Brehl CSsR z Kanady, pełnił ten urząd przez dwie kadencje, czyli przez 12 lat.

O. Rogério Gomes CSsR urodził się 7 października 1974 r. w Alterosa, w stanie Minas Gerais w Brazylii. Pochodzi z małej rodziny. W 1994 r. wstąpił do WSD Redemptorystów im. św. Alfonsa w Aparecida w Prowincji São Paulo. Pierwszą profesję w Zgromadzeniu złożył 27 stycznia 2002 r., a święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 2006 r.

Pracował jako wychowawca kleryków, a w 2007 r. został wysłany do Rzymu na studia z teologii moralnej. Po ukończeniu licencjatu (w naukach teologicznych stopień pomiędzy magistrem a doktorem) wrócił do São Paulo w Brazylii i prowadził zajęcia z teologii moralnej, bioetyki i innych przedmiotów w „Instituto São Paulo de Estudos Superiores” (ITESP), „Escola Dominicana de Teologia” (EDT) i „Faculdade de Teologia São Bento”.

W 2009 r. ponownie wyjechał do Rzymu, aby uzyskać doktorat z teologii moralnej. W 2013 r. został mianowany profesorem w Akademii Alfonsjańskiej. W 2014 r. został wybrany na przełożonego prowincji São Paulo, a wkrótce potem na przewodniczącego Unii Redemptorystów Brazylii (URB). W latach 2014-2016 był także wicerektorem Wyższego Instytutu Teologicznego (ISPES/ITESP).

W 2016 r., podczas XXV Kapituły Generalnej w Pattaya w Tajlandii, został wybrany na radnego generalnego z Konferencji Redemptorystów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Jako członek Zarządu Generalnego (2016-2022) był członkiem Sekretariatu Generalnego ds. Formacji, Komisji ds. Braci Redemptorystów oraz Wspólnej Komisji ds. Akademii Alfonsjańskiej. Był także członkiem Komisji Ateneum Rzymskiego – UISG (Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych).

Podczas XXVI Kapituły Generalnej w Rzymie, 27 września 2022 roku, w rocznicę urodzin św. Alfonsa de Liguori, został wybrany na 18. przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

O. Rogério Gomes jest obecnie profesorem wizytującym w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, członkiem Brazylijskiego Towarzystwa Bioetyki (SBB), Brazylijskiego Towarzystwa Teologii Moralnej (SBTM) oraz Surveillance Studies Network (SSN), członek grupy PHAES (Human Person, Anthropology, Ethics and Sexuality) Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w São Paulo. Mówi po portugalsku, włosku, hiszpańsku i angielsku, czyta po francusku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama