107,6 FM

Samobójczy zamach w Kabulu. 35 ofiar śmiertelnych, ponad 40 rannych

Do wydarzenia doszło dzisiaj rano w stolicy Afganistanu. Zamachowiec-samobójca najpierw otworzył ogień do strażnika szkoły, a potem wszedł do auli i zdetonował swój śmiercionośny pas szahida. Jego ofiarami są w większości uczennice.

Atak miał miejsce w centrum edukacyjnym „Kaj” w dzielnicy asht al-Barshi w Kabulu. „To obszar większości muzułmańskiej szyitów w zachodniej części afgańskiej stolicy, gdzie mieszka mniejszość Hazarów - arena jednych z najbardziej krwawych ataków w Afganistanie” - pisze włoski „Il Fatto Quotidiano”. Zginęło 35 osób, a ponad 40 zostało rannych - po samobójczym ataku wybuchła jeszcze strzelanina.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Afganistanu Abdul Nafy Takor napisał na Twitterze: „Centrum edukacyjne »Kaj« zostało zaatakowane, co spowodowało niestety ofiary śmiertelne, są ranni. Siły bezpieczeństwa są już na miejscu, charakter ataku i szczegóły dotyczące ofiar zostaną ujawnione później. Atak na obiekty cywilne pokazuje nieludzkie okrucieństwo i brak standardów moralnych wroga”. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i filmów, ukazujących wynoszenie ofiar z budynku szkoły.

Jak dodaje IFQ, stan bezpieczeństwa w tym kraju pogarsza się w ostatnich miesiącach, pod rządami „twardogłowych islamistów”. „Szyiccy Hazarowie z Afganistanu od dziesięcioleci są prześladowani, talibowie oskarżani są o znęcanie się nad tą grupą, gdy rządzili w latach 1996–2001, a teraz, po dojściu do władzy w zeszłym roku, z powrotem się na nich uwzięli” – pisze gazeta. „Są oni także celem częstych ataków ugrupowania Państwa Islamskiego, wroga talibów”. Jak tłumaczy IFQ, zarówno talibowie, jak i przedstawiciele Państwa Islamskiego uważają Hazarów za heretyków. Niezliczone ataki spustoszyły obszar, na którym mieszkają Hazarowie, wiele z nich było wymierzonych w dzieci, kobiety i szkoły.

„Edukacja to gorący temat w Afganistanie. Talibowie uniemożliwiają dziewczętom powrót do szkoły średniej, także Państwo Islamskie opowiada się przeciwko edukacji kobiet i dziewcząt” - konkluduje włoski dziennik.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama