107,6 FM

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2022?

Nieruchomości od lat są uważane za jedne z bardziej opłacalnych inwestycji. W ostatnim cza-sie jednak sytuacja na rynku diametralnie się zmienia, głównie za sprawą rosnącej inflacji, podwyżki stóp procentowych, a także konfliktu zbrojnego rozgrywającego się za wschodnią granicą Polski. Jak te oraz inne czynniki wpływają na rynek mieszkań i czy warto inwestować w nieruchomości w 2022 roku? Przeczytaj do końca, aby poznać odpowiedzi.

    • Sytuacja na polskim rynku nieruchomości

Konflikt na Ukrainie pociągnął za sobą wiele problemów gospodarczych, których skutki nie ominęły także rynku nieruchomości. Jednym z nich był zmieniający się kurs walut, który wpłynął na znaczne osłabieniem polskiego złotego. By odwrócić ten trend, bank centralny zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych, co teoretycznie miało przeciwdziałać skutkom inflacji, ale jednocześnie zmusiło kredytobiorców do spłacania wyższych rat, nie wyłączając kredytów hipotecznych.

Z drugiej strony ze względu na agresję rosyjską obecnie polską granicę przekroczyło ponad 6 mln uchodźców, a duża część z nich zapewne osiedli się w Polsce na stałe. Oznacza to duże zapotrzebowanie na długoterminowy wynajem. Co ważne, sytuacja ta nie dotyczy tylko uchodźców. Według szacunków coraz większa liczba osób mieszkających w Polsce przez większość swojego życia będzie wynajmować mieszkania, zamiast decydować się na kupno własnego.

    • Kupić... czy nie kupić?

Chociaż sytuacja wydaje się niesprzyjająca, to zwłaszcza teraz nie warto odkładać decyzji o kupnie mieszkania. Dlaczego? Narodowy Bank Polski zapowiada kolejne podwyżki stóp procentowych. Oznacza to, że osoby, które wezmą kredyt w najbliższym czasie, będą spłacać  niższą ratę kredytu przez najbliższe miesiące, zanim kolejne podwyżki zostaną wprowadzone w życie, pod warunkiem wzięcia kredytu z oprocentowaniem stałym. Przy kredytach z oprocentowaniem zmiennym kolejne podwyżki stóp procentowych wpłyną także na wysokość raty.

Dlatego, jeśli obecnie stać nas na kredyt, nie warto czekać z kupnem mieszkania. Ranking najlepszych ofert znajdziecie w porównywarce kredytów  https://www.creditspace.pl/. Oczekiwanie na korzystniejszą sytuację nie jest najlepszym rozwiązaniem. Prognozy ekspertów są różne, jednak nic nie da nam gwarancji na to, by sytuacja ustabilizowała się w najbliższym czasie.

    • Mieszkanie na własny użytek czy pod wynajem?

Ze względu na rosnące potrzeby rynku, warto wziąć pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Takie rozwiązanie będzie korzystne, zwłaszcza jeśli uda nam się nabyć mieszkanie w okazyjnej cenie. Wówczas dzięki czynszowi pobieranemu od lokatorów, spłacanie kredytu będzie nieodczuwalne, a w perspektywie czasu przyniesie większe zyski. Tutaj można zdecydować się na wynajem mieszkania osobom prywatnym lub firmie.

Oczywiście w przypadku, kiedy potrzebujemy lokalu na własny użytek, kwestia zysków jest sprawą drugorzędną. Wszystko zależy od sytuacji życiowej danej osoby. Nie zawsze można pozwolić sobie na odkładanie takiej inwestycji na później z różnych kwestii, takich jak np. powiększenie rodziny czy brak możliwości znalezienia lokalu do wynajęcia, który spełnia nasze wymagania.

Inną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy lepiej opłacalna jest inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Artykuł na ten temat znajdziesz na stronie https://www.creditspace.pl/informacje/zakup-mieszkania-rynek-pierwotny-czy-wtorny/.     

Na pewno jego lektura pomoże podjąć decyzję i sprecyzować plany zakupowe.

Artykuł sponsorowany (pr)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama