107,6 FM

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?

"Zdobycie Nairobi nie zajęłoby mi i mojej armii dwóch tygodni" - napisał na Twiterze, syn prezydenta Ugandy, Muhoozi Kainerugaba. Prezydent Ugandy, Yoweri Kaguta Museveni, przeprasza za wpisy syna.

Kainerugaba, był de facto szefem armii Ugandy, a jego sojusznicy rozmieszczeni na stanowiskach dowodzenia we wszystkich służbach bezpieczeństwa. We wtorek został zwolniony ze stanowiska dowódcy sił piechoty Ugandy, ale awansował na pięciogwiazdkowego generała i pozostanie doradcą wojskowym swojego ojca.

Na dotychczasowym stanowisku został zastąpiony przez generała Kayanja Muhangę.

Decyzja została ogłoszona krótko po wpisie Kainerugaby na twiterze,  w którym ten zasugerował gotowość inwazji na Kenię w imię rewolucji: "Zdobycie Nairobi nie zajęłoby mi i mojej armii dwóch tygodni". "Konstytucja? Rządy prawa? Chyba żartujecie! Dla nas jest tylko rewolucja i wkrótce się o tym nauczycie"

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

Wpis wywołał poruszenie w mediach społecznościowych, co skłoniło ministerstwo spraw zagranicznych Ugandy do wydania oświadczenia o „zaangażowaniu w dobrosąsiedzkie i pokojowe współistnienie” z Kenią.

W innym tweecie Kainerugaba napisał „Nigdy nie pokonam kenijskiej armii, ponieważ mój ojciec powiedział mi, żebym nigdy tego nie próbował! Więc nasi ludzie w Kenii powinni się zrelaksować!”

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

Kainerugaba roztacza wizję usunięcia granic i stworzenia, jednego narodu wschodnio afrykańskiego, pisząc, że "żadne koszta nie powstrzymają nas od tego celu". "Unia jest koniecznością. Żaden szanujący się człowiek, nie może pozwolić dłużej na sztuczne, kolonialne granice. Jeśli my, nasze pokolenie ma mężczyzn, te granice granice muszą upaść"

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?   Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

W wizjach Kainerugaby jego ojciec byłby prezydentem Wschodnio Afrykańskiej Federacji, William Ruto, obecny prezydent Kenii, wiceprezydentem, Uhuru Kenyatta (poprzedni prezydent Kenii) ministrem spraw zagranicznych, a on głównodowodzącym sił Afryki Wschodniej.

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

Syn prezydenta Ugandy stwierdza, że jest w 20 proc. Greko- Rzymianinem.

"Zrobiłem test krwi. Najwyraźniej jestem w 20 procentach Greko-Rzymianinem. Nie dziwię się, że lubię Achillesa tak bardzo. Ta kobieta musi się poddać". Dodaje, że "przed (rzymskimi) wilkami były krowy Nkore" i "powinniśmy przemaszerować z naszymi krowami Via del Corso"

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

Nie kryje poparcia (uzurpuje sobie wypowiadanie się "w imieniu Afryki") dla Rosji. Uzasadnienie? "Rosja wspierała nas Afrykańczyków, kiedy byliśmy opresjonowani i zniewalani przez ludzi, którzy nazywali się chrześcijanami w Zachodniej Europie. Oni pomogli nam wyzwolić się od kolonializmu". Oraz: "Dlaczego wierzę, że Afryka i Rosja są braćmi? Rosja jest w większości chrześcijańskim krajem.  Ponad 700 mln Afrykanów jest chrześcijanami. Chrześcijanie nie atakują chrześcijan".

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

 

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  

Yoweri Museveni, rządzi Ugandą od 1986 roku. Może ponownie kandydować na prezydenta w wyborach w 2026 roku.

Wielu Ugandyjczyków wierzy, że Kainerugaba jest przygotowywany do zastąpienia Museveniego na stanowisku prezydenta. Museveni zaprzecza tym zarzutom.

Kainerugaba swoimi wpisami na Twiterze wywołuje gniew wśród części Ugandyjczyków, którzy postrzegają jego częste tweety jako prowokacyjne, a czasem niebezpieczne.

W środę ukazał się wpis na oficjalnym profilu prezydenta Ugandy, przepraszający za słowa Kainerugaby a zarazem tłumaczący racje awansowania go na generała. Pełne oświadczenie: https://www.yowerikmuseveni.com/statement-gen-muhoozi-kainerugabas-tweets-about-kenya

Jak czytać tweety syna ugandyjskiego prezydenta?  
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama