107,6 FM

Finlandia zainteresowana europejskim systemem obrony przeciwlotniczej

Wspólny europejski i natowski projekt systemu obrony przeciwlotniczej jest interesujący także dla Finlandii - powiedział w środę wieczorem minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

Według Kaikkonena list intencyjny w sprawie projektu ma zostać podpisany w czwartek, podczas drugiego dnia posiedzenia szefów resortów obrony państw NATO, które odbywa się w Brukseli. Przedstawiciel Finlandii uczestniczy w takim spotkaniu, ponieważ Finlandia jest obecnie członkiem - obserwatorem Sojuszu.

"Nie uważam, abyśmy odgrywali w nim (projekcie) dużą rolę, ale sprawa jest interesująca" - powiedział Kaikkonen, który zorganizował konferencję dla fińskich mediów.

W środę niemiecki tygodnik "Spiegel" podał, że Niemcy oraz kilkanaście innych krajów europejskich wyraziło chęć udziału w inicjatywie powołania wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej, zaproponowanej przez kanclerza Olafa Scholza.

Fiński minister w Brukseli rozmawiał także z szefem resortu obrony Turcji, która nie ratyfikowała jeszcze protokołu akcesyjnego Finlandii oraz Szwecji do NATO.

Kaikkonen określił spotkanie jako "pożyteczne", ale przyznał, że nie jest w stanie określić daty, kiedy władze Turcji zatwierdziłyby członkostwo dwóch krajów nordyckich do NATO. Wskazał jedynie, że w kwestii "wymagań" ze strony Turcji, uzgodnionych na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie (tj. odnośnie polityki Helsinek i Sztokholmu wobec zwalczania organizacji terrorystycznych, w szczególności Kurdów tureckich), "więcej do zrobienia ma Szwecja niż Finlandia".

Kaikkonen ma również w czwartek rozmawiać z ministrem Węgier, które to obok Turcji, nie ratyfikowały jeszcze fińskiego i szwedzkiego członkostwa w Sojuszu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama