107,6 FM

Uganda i WHO planują wypróbować dwie szczepionki przeciwko sudańskiej odmianie eboli

Uganda i WHO planują wypróbować dwie szczepionki przeciwko sudańskiej odmianie eboli, której przypadki od 20 września odnotowywane są w Ugandzie.

Do tej pory wirus spowodował śmierć 19 osób i zainfekował co najmniej 54 osoby w pięciu dystryktach Ugandy.

Ebola outbreak in Uganda: 17 confirmed dead
africanews

W środę Uganda gościła ministrów z 11 krajów na nadzwyczajnym jednodniowym spotkaniu, celem reagowania na wybuch epidemii oraz uzgodnienia strategii współpracy.

Dr Jane Ruth Aceng, minister zdrowia Ugandy, powiedziała, że ​​departament spodziewa się dwóch rodzajów szczepionek przeciwko sudańskiemu wirusowi eboli. Szczepionki Oxfrod - brytyjska, oraz Sabin z USA mają trafić do kraju w przyszłym tygodniu. Obecnie są w trakcie testów klinicznych.

Epicentrum wirusa znajduje się w dystrykcie Mubende, na zachód od Kampali. Jeden przypadek śmiertelny potwierdzono również w stolicy.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że choć epidemia jest niepokojąca, nie jest nieoczekiwana. Obecnie głównym celem jest szybkie powstrzymanie epidemii w celu ochrony sąsiednich dzielnic, a także krajów sąsiednich.

WHO przeznaczyła 2 miliony dolarów ze swojego funduszu na nieprzewidziane wydatki na wsparcie Ministerstwa Zdrowia Ugandy i dodatkowe 3 miliony na wsparcie gotowości w krajach sąsiednich.

Wirus eboli sudańskiej został po raz pierwszy zgłoszony w południowym Sudanie w 1976 roku. Od tego czasu zgłoszono kilka epidemii zarówno w Ugandzie, jak i Sudanie.

Najbardziej śmiertelna epidemia w Ugandzie miała miejsce w 2000 roku i zabiła ponad 200 osób.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama