107,6 FM

Śląskie. Komisja WUG o katastrofie w "Zofiówce": wszystko było robione w zgodzie z przepisami

Komisja badająca okoliczności katastrofy w kopalni Zofiówka zakończyła działanie. Według wyników jej prac, do wypadku z kwietnia tego roku, w którym śmierć poniosło 10 górników - doszło z przyczyn naturalnych.

Katastrofę w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju spowodowały czynniki naturalne. Tak wynika z wniosków komisji badającej przyczyny kwietniowego wypadku powołanej przez Wyższy Urząd Górniczy. Mówi Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji badającej wypadek:

Jak jednak zaznacza, nadal toczy się śledztwo prokuratury okręgowej w sprawie ewentualnych zaniedbań.

Według opublikowanych przez Komisję wniosków, aż sześciu spośród dziesięciu zmarłych górników zginęło w wyniku uduszenia się powietrzem z dużą ilością metanu:

Komisja Wyższego Urzędu Górniczego przygotowała też listę 20 zaleceń, które mają zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości:

Tąpnięcie o dużej sile oraz emisja ogromnych ilości metanu. To przyczyny kwietniowej katastrofy w kopalni Zofiówka opracowane przez komisję Wyższego Urzędu Górniczego. Według wyników jej badań, za wypadek, w którym życie straciło 10 górników w całości odpowiadają czynniki naturalne. Na wyrobisku miało nastąpić tąpnięcie i emisja dużych ilości metanu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama