107,6 FM

Irańskie wojsko opracowało nowy rodzaj pocisku hipersonicznego

"Nie sądzę, aby przez następne 10 lat wynaleziono technologię, która mogłaby się mu przeciwstawić".

Irańskie wojsko opracowało nowy rodzaj pocisku hipersonicznego, który może przedrzeć się przez wyrafinowane systemy obrony przeciwlotniczej - oświadczył w czwartek generał Amir Ali Hadżizade cytowany przez półoficjalną irańską agencję Tasnim.

"Nie sądzę, aby przez następne 10 lat wynaleziono technologię, która mogłaby się mu (nowemu pociskowi - PAP) przeciwstawić" - skomentował Hadżizade.

"Ten pocisk osiąga dużą prędkość i może poruszać się w i poza atmosferą. Celuje w zaawansowane systemy przeciwrakietowe wroga, co stanowi ogromny skok w rozwoju pocisków nowej generacji" - opisał generał.

Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku, a trajektoria ich lotu jest skomplikowana, co sprawia, że trudno jest je przechwycić - podała agencja Reutera.

Jak dotąd nie było doniesień o prowadzeniu przez Iran testów tego typu pocisków i mimo że Islamska Republika rzeczywiście rozwija swój przemysł zbrojeniowy, według zachodnich obserwatorów Teheran czasem wyolbrzymia swoje zdolności bojowe.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama