107,6 FM

Szef ONZ ostrzega przed "niebezpieczną retoryką" podsycającą zagrożenia nuklearne

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł we wtorek przed "niebezpieczną retoryką" podsycającą zagrożenia nuklearne na całym świecie. Guterres bierze udział w 9. forum Sojuszu Cywilizacji Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC) w Maroku.

"Narastające podziały zagrażają światowemu pokojowi i bezpieczeństwu, prowokując nowe konfrontacje i jeszcze bardziej utrudniając rozwiązywanie starych konfliktów" - powiedział Guterres.

Ostrzegł, że "niebezpieczna retoryka powoduje wzrost napięć nuklearnych". "Podczas gdy zbliżamy się niebezpiecznie do przepaści klimatycznej, szerzy się mowa nienawiści, dezinformacja" - mówił szef ONZ.

W tym kontekście potępił "siły niezgody" i przebudzenie "starych demonów": antysemityzm, antymuzułmańską bigoterię, prześladowania chrześcijan, ksenofobię i rasizm.

"W tym niespokojnym świecie musimy złagodzić napięcia, promować integrację i spójność społeczną oraz doprowadzić do bardziej zjednoczonych społeczeństw" - apelował.

Współsponsorowane przez Hiszpanię i Turcję 9. forum UNAOC rozpoczęło się we wtorek w Maroku pod hasłem "Życie razem jako jedna ludzkość". Spotkanie odbywa się po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim i zakończy się w środę spotkaniami bilateralnymi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama