107,6 FM

Szef NATO: Putin ponosi porażkę na Ukrainie i odpowiada zwiększoną brutalnością

Wojska rosyjskie przegrywają na Ukrainie, w związku z tym Władimir Putin odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę cywilną - powiedział we wtorek w Bukareszcie przed rozpoczęciem spotkania szefów MSZ NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg podkreśla, że Putin "ponosi porażkę na Ukrainie". "Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński" - powiedział szef NATO .

"Należy spodziewać się dalszych ataków" - podkreślił, zwracając uwagę, że gdy siły rosyjskie nie radzą sobie na polu bitwy, intensyfikują ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

"Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej" - dodał.

Sekretarz generalny Sojuszu wyraził przekonanie, że w związku z tym Europa musi spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy.

"To bolesne, widzieć całe zniszczenie, jakie rosyjskie ataki powietrzne i rakietowe powodują na Ukrainie - w miastach, infrastrukturze krytycznej. Spodziewam się sygnału w Bukareszcie, że powinniśmy robić więcej - zarówno na rzecz naprawy infrastruktury krytycznej (...), jak i zaopatrywania Ukraińców w systemy obrony przeciwlotniczej".

Powtórzył jednocześnie, że NATO powinno robić jeszcze więcej, by Rosja nie wygrała wojny. W przeciwnym razie będzie to sygnał dla innych autorytarnych przywódców, że mogą osiągać swoje cele, sięgając po metody siłowe - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Rosja ma ograniczoną ilość amunicji i m.in. w związku z tym zwróciła się do Iranu, by zaopatrzyć się w drony.

"Nasze stanowisko jest jasne: żaden kraj nie powinien wspierać nielegalnej wojny Rosji" - zadeklarował Stoltenberg.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama