107,6 FM

Katowice. Zielona strefa odpoczynku powstanie przy pokopalnianym stawie Kozubek

Miasto Katowice otworzyło oferty w przetargu na rewitalizację stawu Kozubek. Chęć realizacji tego zadania z Budżetu Obywatelskiego wyraziło 13 firm.

Kozubek to staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie. Dzięki inwestycji mieszkańcy mają zyskać atrakcyjne i bezpieczne miejsce do wypoczynku.

We wrześniu 2021 r. projekt ten w ramach Budżetu Obywatelskiego otrzymał ponad 8 tys. głosów. - Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono sklasyfikowane jako zadanie o charakterze dwuletnim. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przestrzeń wokół obecnie dzikiego zbiornika zostanie zrewitalizowana. Aby można było ogłosić postępowanie przetargowe, wykonano wcześniej dokumentację projektową, inwentaryzację przyrodniczą i uzyskano pozwolenie na budowę.

Trzynaście ofert w przetargu

Oferty złożone w ramach przetargu mieszczą się w przedziale od nieco ponad 1,4 mln zł do 2,6 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej planował przeznaczyć na inwestycję trochę ponad 1,77 mln zł. Teraz oferty zostaną ocenione pod względem formalno-prawnym. Po tym etapie będzie można wybrać wykonawcę, a następnie podpisać umowę.

W pierwszym etapie prac budowlanych wykonana zostanie rozbiórka znajdujących się tu nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych, a teren zostanie oczyszczony z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Uprzątnięta zostanie także przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 m od brzegu.

- Jak tylko przeprowadzimy weryfikację formalno-prawną ofert które wpłynęły, to wybierzemy wykonawcę, co będzie wiązało się z podpisaniem stosownej umowy i przystąpimy do realizacji projektu. Wybrany wykonawca będzie miał ok. 9 miesięcy na realizację zadania. Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku mieszkańcy będą mogli się cieszyć z kolejnego miejsca do wypoczynku na mapie Katowic - podsumowuje ten etap projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Atrakcje i udogodnienia

Inwestycja ma być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzącym - w planach jest wybudowanie ścieżki dla pieszych wyposażonej w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących, uzgodnioną z Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wokół niej znajdą się strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania oraz do zabawy dla dzieci.

Elementem wyróżniającym terenu ma być taras, który będzie tuż przy zbiorniku i będzie miał powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Znajdą się na nim leżaki, ławki, stojaki na rowery i kosze. Cała przestrzeń parku zyska także nowe oświetlenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama