107,6 FM

Wicemin. Szwed: dzięki przyjętemu przez KE programowi pomocy żywnościowej będziemy dalej zabezpieczać polskie rodziny

Przyjęcie przez Komisję Europejską programu pomocy żywnościowej oznacza, że w najbliższych latach będziemy mogli dalej zabezpieczać polskie rodziny i osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej - przekazał PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W poniedziałek Komisja Europejska zatwierdziła "Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027" (FEPŻ), który będzie realizowany przez najbliższe 7 lat - do 2029 r. Łączny budżet programu to 583 mln euro.

FEPŻ stanowi kontynuację "Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020", w ramach którego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie - osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego.

"Doświadczenie ostatnich lat pokazało, że +Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020+ był ważny i potrzebny. Dzięki niemu wsparcie otrzymało wiele naprawdę potrzebujących osób" - podkreślił wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

FEPŻ to jeden z programów krajowych, które będą realizowane z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2021-2027. Za wdrażanie programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

"Przyjęcie przez Komisję Europejską programu oznacza, że w najbliższych latach będziemy mogli dalej zabezpieczać polskie rodziny, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Już w przyszłym roku ogłosimy konkurs na wybór organizacji partnerskich, które uczestnicząc w programie będą przede wszystkim magazynować i dystrybuować żywność, ale nie tylko. Będą to także inne działania służące włączeniu społecznemu osób otrzymujących wsparcie" - zapowiedział wiceminister Szwed.

W ramach programu realizowany będzie zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących. Organizowane będzie także wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności m.in. w transporcie, magazynowaniu i administracji.

W ramach programu realizowane będą też działania skierowane do odbiorców pomocy żywnościowej, mające na celu ich włączenie społeczne.

Resort rodziny zapowiedział, że konkurs na wybór organizacji partnerskich uczestniczących w programie ruszy w 2023 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama