107,6 FM

Archidiecezja warszawska: Do zawarcia małżeństwa w innej parafii niż własna konieczna jest zgoda proboszcza lub biskupa

Jedynie biskup miejsca lub proboszcz miejsca zamieszkania jednej z osób mających zawrzeć sakramentalny związek małżeński mogą zezwolić na przeprowadzenie przygotowania przedślubnego i zawarcia małżeństwa w innej parafii - poinformowała w komunikacie archidiecezja warszawska.

W związku ze zgłoszonymi przypadkami nadużyć firm obsługujących organizacje ślubów kuria archidiecezji warszawskiej wydała komunikat, w którym zaznacza, że zgodnie z prawem kanonicznym "kwestie przygotowania kanoniczno-duszpasterskiego narzeczonych do zawarcia związku sakramentalnego należą wyłącznie do kompetencji parafii zamieszkania jednego z nupturientów (osoby mającej zawrzeć związek małżeński - PAP) bądź parafii posiadającej właściwą jurysdykcję".

Zwrócono uwagę, że zdarzają się sytuacje, w których młode pary przygotowujące się do małżeństwa, zlecając wyspecjalizowanym firmom organizację ślubu, są przekonane (a niekiedy wprowadzane w błąd), że firma zajmie się także sprawami związanymi z formalnościami kościelnymi.

"W przypadku wykrytych nadużyć w tej sprawie prosimy o zgłaszanie ich do kancelarii kurii" - czytamy w komunikacie.

Przypomniano, że "jedynie ordynariusz miejsca lub proboszcz miejsca zamieszkania jednego z nupturientów mogą zezwolić na przeprowadzenie przygotowania przedślubnego i zawarcia małżeństwa w innej parafii".

"Bez takiego zezwolenia inna parafia nie posiada jurysdykcji i nie może podjąć przygotowania przedmałżeńskiego" - wskazała kuria.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama