107,6 FM

Jaki sprzęt warto ubezpieczyć? Jakie powody za tym przemawiają?

Obok polisy mieszkaniowej, ta chroniąca sprzęt elektroniczny należy do najważniejszych rodzajów ubezpieczeń, z których korzystamy w codziennym życiu. Popularność tego typu polis rośnie z roku na rok. Nie ma w tym jednak nic dziwnego - coraz częściej korzystamy z urządzeń, których ceny są bardzo wysokie, a ich uszkodzenie wiąże się z dużymi wydatkami.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla wielu jego użytkowników okazuje się niezbędne. Jego wybór jednak może przysporzyć wielu problemów. Poszczególne polisy różnią się między sobą nie tylko cenami, ale też, co najważniejsze, zakresem ochrony. By mieć pewność, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie stracimy możliwości korzystania z urządzenia i nie będziemy musieli wydawać dużych sum na jego naprawę, do wyboru polisy należy odpowiednio się przyłożyć. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji? Tego dowiecie się z naszego nowego artykułu.

Jaki sprzęt warto ubezpieczyć? Ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV od zdarzeń losowych

Sprzęt AGD i elektronika to często najbardziej wartościowe mienie ruchome, które można znaleźć w naszych domach. Jednocześnie należą one też do sprzętów, których uszkodzenie jest najbardziej prawdopodobne. Co gorsza, naprawa nowoczesnego telewizora lub aparatu fotograficznego wiąże się często ze sporymi kosztami. Nabywając drogie urządzenie elektroniczne warto więc już w momencie zakupu pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Dotyczy to przede wszystkim takich sprzętów jak:

  • telefon (zwłaszcza smartfon);
  • telewizor;
  • laptop;
  • tablet;
  • lodówka;
  • pralka; 
  • sprzęt audio (np. zestawy głośników);
  • konsole do gier;
  • sprzęt komputerowy (np. monitory). 

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

Przy wyborze polisy chroniącej sprzęt elektroniczny, uwagę zwróćmy przede wszystkim na to, co obejmuje odpowiedzialność ubezpieczyciela. Dzięki temu dowiemy się, jakie rodzaje szkód obejmuje dana polisa i tym samym unikniemy sytuacji, w których odszkodowanie nie zostałoby wypłacone. Ta kwestia okazuje się tym ważniejsza, że w ramach poszczególnych ofert można znaleźć różne pakiety, które zapewniają różną ochronę. W podstawowych wariantach możemy liczyć na naprawę lub wymianu sprzętu w razie niemożliwości jego naprawy. Bardziej rozbudowane pakiety zapewniają też ochronę przez nieumyślnym zniszczeniem, zalaniem, uszkodzeniem przez dziecko lub kradzieżą. Różnice mogą dotyczyć również kosztów wysyłki uszkodzonego sprzętu do serwisu - w droższych pakietach często jest ona darmowa.

Sprzęt elektroniczny a ubezpieczenie ruchomości domowych. Jak skutecznie chronić wyposażenie mieszkania?

Podobnie jak w ramach ubezpieczenia nieruchomości, polisa na sprzęt elektroniczny pozwala uzyskać środki na pokrycie kosztów naprawy lub zakupu nowego urządzenia będącego przedmiotem ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę wysokość składki, dzięki ubezpieczeniu możemy zaoszczędzić naprawdę spore sumy. Szczególnie dobrze widoczne jest to w przypadku napraw takich sprzętów jak telewizor lub nowe pralki i lodówki, których koszty nierzadko przewyższają 2 tysiące złotych. Podobnie jest w przypadku smartfonów, laptopów lub tabletów, na których naprawę trzeba wydać często ponad tysiąc złotych. Wydając kilkadziesiąt złotych na ubezpieczenie, zyskujemy więc niezawodną ochronę na wypadek uszkodzenia lub utraty sprzętu w wyniku kradzieży, a niekiedy nawet zgubienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego? Ile trzeba wydać na ubezpieczenie mienia ruchomego?

Koszty polisy na sprzęt elektroniczny są zależne od sumy ubezpieczenia. Ta z kolei jest uzależniona od wartości urządzenia. Na cenę wpływa również zakres ochrony. Im więcej szkód pokryje dana polisa, tym większe będą związane z nią opłaty. Należy jednak pamiętać, że usunięcie usterek okaże się jeszcze droższe - wykupując droższą polisę, możemy więc uniknąć poważnych wydatków. Jaką kwotę będziemy musieli więc wydać w związku z zabezpieczeniem naszego sprzętu? W przypadku telewizora roczna składka wynosi od 400 do nieco ponad tysiąca złotych. Ubezpieczenie telefonu to zaś koszt oscylujący od 10 do 20 złotych miesięcznie. Jak widać, nie są to wysokie kwoty - zwłaszcza, jeśli porównamy je z wydatkami związanymi z naprawą urządzeń.

Ubezpieczenie sprzętu - kiedy nie dojdzie do wypłaty odszkodowania? Poznaj wyłączenia odpowiedzialności

Na koniec warto zauważyć, że nie każde zgłoszenie szkody będzie skutkowało jej pokryciem. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. To, w jakich sytuacjach może się tak stać, regulują zapisy zawarte w wyłączenia odpowiedzialności. Przed wykupieniem konkretnej polisy należy koniecznie zapoznać się z tym dokumentem. Dotyczy to w szczególności rodzin z małymi dziećmi, które często psują drogie urządzenia elektroniczne. Tymczasem nie każdy pakiet obejmuje wyrządzone przez nie szkody. By mieć pewność, że w razie uszkodzenia np. telewizora będziemy mogli skorzystać z ochrony zapewnianej przez ubezpieczenie, upewnijmy się, że jest ono skierowane do klientów z naszymi potrzebami. 

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama