107,6 FM

Jakie zmiany w PIT 37 za 2022 rok?

Początek roku to niezmiennie czas, kiedy zaczynamy myśleć o swoim kolejnym rozliczeniu podatkowym. Jeśli robisz to samodzielnie, nie korzystając z automatycznych wyliczeń przygotowanych przez urzędy skarbowe, powinny zainteresować cię wiadomości dotyczące zmian w obliczaniu należnej wysokości podatku.

Rok 2022 przyniósł nam wiele zmian, jeśli chodzi o rozliczenie PIT. Głównym powodem jest oczywiście Nowy Ład, czyli rewolucja podatkowa, która wprowadziła niemałe zamieszanie w biurach księgowych w całym kraju. Na szczęście mamy to już za sobą i teraz pozostaje się skupić na prawidłowym wypełnieniu deklaracji PIT. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy ww. biur podatkowych. Dla wszystkich, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, a swoje dochody uzyskiwali np. z tytułu umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy, przygotowany został formularz PIT-37 https://www.e-pity.pl/pit-37/.

Co można odliczyć od wysokości osiągniętego dochodu?

Jedna z ważniejszych zmian, o której warto pamiętać, podczas wypełniania deklaracji PIT 37 za 2022 rok jest możliwość odliczenia od dochodu składek członkowskich w związkach zawodowych. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, którzy w 2022 roku opłacali składki członkowskie w związkach zawodowych. Musimy widzieć, że zmiana ta weszła w życie od 1 stycznia 2022 roku i dopiero to rozliczenie będzie pierwszym, kiedy z tej ulgi można skorzystać. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 500 złotych, niezależnie od tego, czy opłacone przez nas składki były większe lub nie. Sumą składek nieprzekraczającą 500 złotych pomniejszamy dochód, zmniejszając tym samym podstawę, od której obliczany jest podatek dochodowy. Jaką można uzyskać na tym oszczędność? Będzie ona wynosiła maksymalnie ok. 50 do 60 złotych. Odliczyć można zarówno składki płacone osobiście w kasach związków, składki do funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych, jak i pobierane za pośrednictwem płatnika z wynagrodzenia.

Jak bezbłędnie przygotować rozliczenie deklaracji PIT?

Jakie zmiany w PIT 37 za 2022 rok?

Nie musisz być specjalistą od podatków i rachunkowości, aby we własnym zakresie bez najmniejszych problemów i błędów przygotować deklarację PIT. Nie musisz również robić tego ręcznie. Z pomocą przychodzi ci bezpłatne rozwiązanie online, dostępne na stronie https://www.e-pity.pl/pit-37-program-online/. Wystarczy tylko pobrać znajdujący się tam plik z programem i zainstalować go na swoim komputerze. W ten sposób pojawi się program pozwalający ci się rozliczyć z każdego tytułu uzyskiwanych dochodów: z tytułu działalności gospodarczej, wynajmu, obrotu papierami wartościowymi czy wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. Jeżeli interesuje cię PIT-37 i jesteś przyjęty na umowę o pracę, pamiętaj, że do 28 lutego twój pracodawca musi ci przekazać informację o uzyskanych przez ciebie dochodach w roku ubiegłym, czyli deklarację PIT-11. Znajdziesz tam wszystkie wartości podlegające opodatkowaniu, jak i uprawniające cię do rozliczenia ulg. W przypadku działalności wykonywanej osobiście należy sięgnąć po druk PIT-36.

Informacje dla tych, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej

Jakie ulgi podatkowe uwzględniają e-pity 2022?

Katalog ulg podatkowych systematycznie się powiększa. Jednak te, które cieszą się nadal największą popularnością to ulgi na dzieci oraz ulgi na internet. Do tych pierwszych nie doliczają dochodów małoletnich dzieci. Jak uwzględnić je w swoim zeznaniu podatkowym? Nie ma w tym nic trudnego. Wypełniając formularz w komputerze, pod koniec zaznacz, że chcesz dodać załączniki. Są to dodatkowe formularze, przeznaczone właśnie dla osób korzystających z ulg do celów podatkowych. Jeśli kwalifikujesz się do ich stosowania, możesz znacząco obniżyć należny podatek, a nawet otrzymać jego zwrot na konto od urzędu skarbowego. Z tych ulg można skorzystać również wtedy, kiedy pracowałeś w państwie członkowskim unii europejskiej.

Czy rozliczenie PIT trzeba drukować?

Postępująca cyfryzacja sprawiła, że rozliczając się np. z tytułu stosunku pracy, nie ma potrzeby drukowania pitów i dostarczania ich w tej postaci do urzędu. Program formularze PIT pozwala na elektroniczne wypełnienie potrzebnych druków, a następnie na wysłanie ich w cyfrowej postaci do wybranego urzędu skarbowego. Czy to oznacza, że nie będziesz mieć żadnego potwierdzenia tej operacji? Oczywiście, że nie. Prawidłowe złożenie deklaracji potwierdza tak zwane urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to cyfrowym zakodowany dokument, który ma w sobie zaszyfrowaną treść, że najnowszy PIT dotarł na serwery MF i będzie tam przetwarzany. System automatycznie weryfikuje czy rozliczenie zostało uzupełnione prawidłowo. Weryfikowana jest wysokość składek ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, zaliczki na podatek dochodowy, a także pozostałe ulgi i zwolnienia obowiązujące podatników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli okaże się, że w druku są jakieś błędy, zostaniesz o tym elektronicznie poinformowany i zostaniesz poproszony o złożenie korekty zeznania.

Jaki jest termin zwrotu podatku z deklaracji PIT?

Jeśli druk PIT złożyłeś w formie elektronicznej, urząd skarbowy ma czas na zwrot nadpłaty maksymalnie w ciągu 45 dni. Osoby, które rozliczyły się w tradycyjnej, drukowanej postaci, będą musiały dłużej poczekać na zwrot nadpłaconego podatku, bo aż 3 miesiące. Pamiętaj, że każdy pełnoletni Polak podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli rozliczenia pit. Jak zatem widać, jest sporo korzyści zachęcających do tego, by rozliczać się z PIT online. Jest to szybkie, wygodne i bezpieczne.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama