107,6 FM

Andrzej Duda w środę spotka się w Brukseli z szefem NATO

W środę prezydent Andrzej Duda udaje się z wizytą do Brukseli; w Kwaterze Głównej NATO spotka się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. W czwartek prezydent odwiedzi Londyn: spotka się m.in. z premierem Rishi Sunakiem. W piątek w Monachium weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, która jest zaplanowana w dniach 20-22 lutego, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji. Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną - oświadczył prezydent.

W środę prezydent udaje się do Brukseli; o godz. 15.30 zostanie powitany przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej Sojuszu, a następnie odbędzie się ich spotkanie. O godz. 16 planowana jest konferencja prasowa Dudy i Stoltenberga.

Prezydent zapowiadając wizytę w Brukseli podkreślił, że jego rozmowa ze Stoltenbergiem dotyczyć będzie postanowień zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie. Dodał, że temat ten jest wstępem do prac dyplomatycznych międzynarodowych, które będą prowadzone w najbliższych miesiącach. Prezydent zapowiedział, że ze Stoltenbergiem będzie też dyskutował o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

W czwartek Andrzej Duda odwiedzi Londyn. Przed południem złoży wieniec pod Polish Air Force Memorial, a następnie spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Po spotkaniu przewidziana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.

"Będziemy tam omawiali wszystkie te kwestie sojusznicze, problem wsparcia dla Ukrainy, właśnie zbliżającego się szczytu NATO. Pewnie dokonamy pewnego podsumowania działań, z panem premierem (Sunakiem), które do tej pory były realizowane; będziemy mówili o tym co w przyszłości" - mówił prezydent.

W piątek przed południem w Pałacu Buckingham Andrzej Duda spotka się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III.

Tego samego dnia prezydent uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W Monachium m.in. odbędzie się też spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego. "Jesteśmy w tej chwili umówieni, ustalone jest to spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będziemy mówili o spójności sojuszniczej, o współdziałaniu, o jedności w ramach NATO" - zapowiedział w poniedziałek Duda.

Jak zaznaczył, rozmowa ma dotyczyć "wszystkich kwestii związanych z umacnianiem wschodniej flanki". "Będziemy też mówili o wsparciu dla Ukrainy, co jeszcze jesteśmy w stanie dla Ukrainy zrobić, jakie mogą być przewidywalne scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie" - powiedział prezydent zwracając uwagę, że spodziewana jest rosyjska ofensywa w tym kraju.

W piątek o godz. 18.45 planowane jest oświadczenia prasowe prezydenta Dudy, Olafa Scholza oraz Emmanuela Macrona.

W sobotę rano Andrzej Duda spotka się z prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem, a także z premierem Królestwa Norwegii Jonasem Gahrą.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama