107,6 FM

Mikołaj Rykowski: Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Turcji jak po bombardowaniu

- Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Turcji wygląda jak po bombardowaniu, po nalocie. Z miasta 140-tysięcznego dziś zostało 20 tysięcy ludzi – mówił w Radiu eM Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która wspomaga mieszkańców na miejscu katastrofy.

Mikołaj Rykowski: Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Turcji jak po bombardowaniu
Radio eM

Wolontariusze Fundacji Wolne Miejsce przebywają w dotkniętym przez trzęsienie ziemi mieście Elbistan w południowo-wschodniej Turcji. Jak mówił prezes Fundacji Mikołaj Rykowski, w ostatnim czasie trzęsienia ziemi zdarzają się tam każdej nocy. - Pierwszej nocy hotelem bujało, wrażenie jest przedziwne, nie wiadomo, czy uciekać, czy się czegokolwiek trzymać. Teraz już przywykliśmy – mówił gość Radia eM.

Wolontariusze gotują na miejscu zupę dla poszkodowanych. - Ludzie są niesamowicie przyjaźni, gotują z nami, załatwiają produkty. Nie ma sklepów, wszystko jest zburzone, więc dla nas załatwienie marchewki, cebuli, ziemniaków to wielkie wyzwanie. Wszystko dostajemy za darmo – powiedział Mikołaj Rykowski. - Nie znamy tureckiego, a oni polskiego, ale jakoś się rozumiemy. Policjanci powiedzieli, że są nam wdzięczni. Jeden powiedział: będę opowiadał wnukom, że Polacy przejechali 3 tysiące kilometrów z tym garem i gotują dla naszych ludzi – dodał gość „Rozmowy poranka”.

Fundację Wolne Miejsce i jej działania na rzecz Turcji można wspomóc zarówno przelewem, jak i przynosząc dary do sklepów socjalnych „Spichlerz”. Chętni mogą też udać się na miejsce jako wolontariusze.
 

« 1 »