107,6 FM

Beata Kopczyńska: Są osoby, które muszą się liczyć, że ich L4 może zostać skontrolowane

- Są osoby, które muszą się liczyć, że ich L4 może zostać skontrolowane – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS w woj. śląskim

Beata Kopczyńska: Są osoby, które muszą się liczyć, że ich L4 może zostać skontrolowane
Radio eM

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych po okresie pandemii wraca do kontrolowania L4. Jak powiedziała na naszej antenie Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w woj. śląskim, ZUS ma obowiązek przeprowadzania tych kontroli. - To nie jest tak, że bierzemy się teraz za symulantów. Ponieważ zwolnienia są elektroniczne, to ten system kontroli jest szybszy i niestety dla symulantów łatwiej wykryć osoby, które wykorzystują zwolnienia lekarskie – mówiła Beata Kopczyńska.

Kontroli może się spodziewać każdy, ale są grupy pracowników, które mają na to większą szansę. - To osoby, które już kiedyś wykorzystywały zwolnienie lekarskie i przy kolejnych zwolnieniach muszą liczyć się z tym, że mogą zostać skontrolowane. Druga grupa to osoby, które często biorą zwolnienia lekarskie i są one od różnych lekarzy. Kontrolujemy też bardzo dużo zwolnień na wniosek pracodawcy – wyliczała rzeczniczka śląskiego ZUS.

« 1 »