107,6 FM

Podpisano akt przekazania Grecji trzech fragmentów z Partenonu

W Muzeach Watykańskich podpisano we wtorek formalny akt przekazania Grecji trzech fragmentów z Partenonu w Atenach, przechowywanych dotąd w Watykanie. Decyzję o ich przekazaniu stronie greckiej podjął papież Franciszek w grudniu zeszłego roku.

Stolica Apostolska przypomniała, że papież uznał to za "konkretny znak szczerego pragnienia podążania ekumeniczną drogą świadectwa prawdy".

Watykan poinformował dziennikarzy, że we wtorkowej uroczystości podpisania dokumentu o przekazaniu trzech fragmentów świątyni na Akropolu uczestniczyli przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i jego gubernator kardynał Fernando Vergez Alzaga, reprezentant prawosławnego arcybiskupa Aten, zwierzchnika Kościoła Grecji Hieronima II - Papamikroulis Emmanouil, grecka minister kultury Lina Mendoni oraz dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta. Ceremonia odbyła się w części muzeów, gdzie przechowywane są zabytki starożytności.

Ponadto ogłoszono, że specjalna uroczystość odbędzie się 24 marca w Atenach z okazji przywiezienia fragmentów Partenonu. Udział w niej weźmie przedstawiciel watykańskiej dykasterii do spraw jedności chrześcijan.

Do Aten powrócą następujące zabytkowe fragmenty: głowa konia z zachodniego frontonu budowli, gdzie przedstawiony został spór Ateny z Posejdonem o panowanie nad Attyką, a także płaskorzeźba z głową dziecka oraz głowa mężczyzny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama