Każdy dom jest niepowtarzalną przestrzenią, a jego wizytówką zewnętrzną jest elewacja. Podkreśla styl budynku i odpowiada upodobaniom estetycznym właścicieli. Planując budowę i wybierając projekt domu, należy w pierwszej kolejności kierować się wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy, które określają rodzaj zabudowy możliwej do realizacji na danej działce, w niektórych przypadkach mogą zawierać zapisy dotyczące także stylistyki wykończenia i obligować Inwestora np. do zastosowania konkretnej kolorystyki elewacji czy dachu.
Jakie funkcje pełni elewacja?
Elewacja domu to jego wizytówka. To pierwsze co widzi się, przechodząc obok budynku, czy wjeżdżając na podjazd. Elewacja często odpowiada za pierwsze wrażenie o domu, zanim goście wejdą do środka. Zewnętrzna warstwa nadaje bryle ostateczny wygląd, jest elementem dekoracyjnym, podkreśla charakter budynku, zazwyczaj jest także odzwierciedleniem ulubionej estetyki mieszkańców domu. Staranny dobór materiałów elewacyjnych, ich kolorystyki i struktur ma duże znaczenie dla całokształtu wizualnego bryły. Zewnętrzna warstwa elewacji jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego decydując się na konkretne materiały wykończeniowe, warto zwrócić uwagę, czy cechują się właściwą odpornością na czynniki zewnętrzne. Oprócz zapewnienia atrakcyjnych walorów wizualnych elewacja pełni także funkcję ochronną. Warstwę, która odpowiada za izolację budynku najczęściej stanowi styropian i ma on za zadanie dbać o ciepło domu zimą, zapobiegając jego utracie, a latem chronić przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz.
Pomysły na efektowną elewację w projektach domów ARCHON+
Gotowe projekty domów ARCHON+ i zaproponowane na wizualizacjach kompozycje elewacji dostarczą wielu pomysłów i inspiracji w zakresie zewnętrznego wykończenia bryły. Połączenia kolorów i okładzin elewacyjnych są propozycją wykończenia poszczególnych domów, a Inwestorzy, wybierając konkretny projekt, mogą modyfikować te kompozycje, tak by dostosować wygląd elewacji do własnych preferencji i założeń MPZP/WZ.
Oto kilka wybranych pomysłów.
„Dom w wisteriach 8” to projekt jednorodzinnego domu z poddaszem użytkowym. To dom w nowoczesnym stylu, który podkreśla projekt elewacji. Zaprezentowane wersje kolorystyczne wykończenia utrzymane są w różnych odcieniach szarości, co wygląda nie tylko, ale i ponadczasowo. Uwagę zwraca naturalna, drewniana okładzina, podkreślająca wejście główne do domu i część elewacji od strony ogrodu. Duże przeszklenia oraz portfenetry ze szklanymi balustradami akcentują nowoczesny charakter budynku, podobnie jak uzupełniający projekt antracytowy kolor dachu oraz odpowiednio dobrana tonacja stolarki. Strefa dzienna domu to jasna i ustawna przestrzeń. Salon posiada bezpośrednie wyjście na taras, a zlokalizowana w pobliżu jadalnia pięknie prezentuje się przy dużym, narożnym oknie. Atutem kuchni jest wygodna wyspa, przemyślany układ funkcji oraz możliwość aranżacji wysokiej zabudowy. Na parterze domu znajduje się także dodatkowy pokój, idealny, by urządzić w nim gabinet lub pokój gościnny, a także łazienka z prysznicem, funkcjonalna spiżarnia oraz kotłownia, w której dodatkowo domownicy mogą zaaranżować pralnię. Strefa prywatna na poddaszu to dwa pokoje dla dzieci oraz sypialnia dla rodziców z prywatną garderobą i wspólna łazienka.
„Dom w agapantach 3 (E) OZE” to dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem. Budynek robi wrażenie już od pierwszego spojrzenia, dzięki efektownej kompozycji elewacji. Połączenie jasnego tynku z okładziną z cegły wygląda niezwykle interesująco. W propozycjach wykończenia elewacji zastosowano dwa różne kolory dachu bezokapowego – grafitowy i brązowy oraz dopasowane do nich, różne kolory stolarki, które nadają projektowi ostatecznego charakteru. Strefa dzienna składa się z dwukondygnacyjnego salonu z wyjściem na taras, jadalni, kuchni z wielofunkcyjną wyspą oraz ułatwiającej organizację spiżarni. Na parterze znajduje się także dodatkowy pokój z bezpośrednim wyjściem do ogrodu, łazienka i kotłownia z funkcją pralni. Strefa nocna domowników liczy trzy pokoje: dwa dla dzieci oraz apartament z prywatną garderobą i łazienką dla rodziców. Dodatkowo znajduje się tu łazienka i wspólna garderoba. Projekt domu posiada w standardzie wentylację mechaniczną i pompę ciepła.
„Dom w kosaćcach (NA)” to projekt domu parterowego w stylu nowoczesnej stodoły, który przyciąga uwagę sposobem wykończenia elewacji, minimalistyczną bryłą z bezokapowym dachem oraz zaprojektowaną w strefie tarasowej pergolą. Połączenie jasnego i grafitowego tynku prezentuje się bardzo ciekawie. Podkreślenie strefy wejściowej oraz tarasowej ciemniejszą barwą jest odważne, ale dzięki temu dom zyskuje niecodzienny charakter. Elewację rozjaśniają drewniane elementy tarasowej pergoli. Wnętrze domu jest wyraźnie podzielone na strefę wspólną i prywatną, zapewniając domownikom komfort i wygodę. W salonie zaprojektowano miejsce na nowoczesną sofę, jadalnia posiada bezpośrednie wyjścia na taras, a funkcjonalna wyspa oddziela umownie kuchnię od pozostałej części strefy dziennej. Dużą zaletą kuchni jest przylegająca do niej spiżarnia. Strefa prywatna domowników to sypialnia rodziców z możliwością wyjścia na taras oraz dwa pokoje dla dzieci. Program funkcji domu uzupełniają łazienka, toaleta i kotłownia z możliwością urządzenia w niej pralni. Projekt doskonale sprawdzi się na działkach z wejściem od południa. Zapraszamy na www.archon.pl
Artykuł sponsorowany (hd)