107,6 FM

Abp Ryś: Co to znaczy przygotować się do liturgii?

"Co znaczy przygotować się do liturgii? Co jest najważniejsze w tym przygotowaniu? Bóg mówi przez Jeremiasza: najważniejszym jest słuchanie słowa" – mówił abp Grzegorz Ryś. W radogoskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, liturgii stacyjnej przewodniczył metropolita łódzki, który mówił o liturgii będącej kodem słów i znaków z centralną pozycją słowa Bożego.

Zatrzymując się nad czytaniem z proroctwa Jeremiasza, metropolita łódzki zwrócił uwagę na słowa Boga skierowane do proroka: "Ja wam dałem tylko jedno przykazanie – słuchajcie mojego głosu i idźcie za nim. To nie jest przeciwko kultowi. To nie jest przeciwko pobożności. To nie jest przeciwko ofiarności. To nie jest przeciwko obrzędom. To jest wskazanie, co w liturgii jest najważniejsze. Co jest istotnym wydarzeniem w liturgii".

- Idę do kościoła, to wiem, że idę na liturgię, otwieram słowo. Potem się zupełnie inaczej słucha. Myślę, że wszyscy mamy tę pewność, że w liturgii, która jest kodem słów i czynności – znaków – to w tych wszystkich słowach, które padają najważniejsze jest Boże słowo. Nie te wszystkie słowa, które możemy namnożyć, ale Jego słowo – zaznaczył hierarcha.

Zwracając się do kapłanów obecnych na liturgii, hierarcha powiedział: "To jest pytanie do nas księży – czy zawsze mówicie homilię? Jak nie mogę wyjść do ołtarza, żeby powiedzieć 3 min. homilii – 5 min. homilii - to nie jestem przygotowany do liturgii. To nie ja – to Pan Bóg - mówi do nas przez Jeremiasza. Dałem wam jedno przykazanie dotyczące kultu – słuchajcie mojego głosu".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama