107,6 FM

Dr Jacek Raubo: Chińczycy nie dadzą się wprowadzić w reguły gry sterowane przez Rosjan

- Chińczycy nie dadzą się wprowadzić w reguły gry sterowane przez Rosjan – mówił w Radiu eM dr Jacek Raubo, analityk Defence24, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Dr Jacek Raubo: Chińczycy nie dadzą się wprowadzić w reguły gry sterowane przez Rosjan
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o tym, co może przynieść wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie. - Dziś „junior partner” w relacji biznesowej, czyli Rosja, wita swojego partnera, który ma wszystkie możliwości, a jeszcze się nie zaangażował – mówił dr Jacek Raubo - Wydaje się, że Chiny nie zaangażują się w pełnoskalową pomoc wojskową dla Rosji – dodał ekspert. - Chiny przyjadą do Rosji, podpiszą wiele kontraktów, a chwilę później powiedzą, że może lepiej dogadać się Zachodem. To gra na wielu wektorach po stronie Pekinu, a Rosja jest postawiona pod ścianą – mówił analityk Defence24.

Zdaniem eksperta, mimo rosyjskich zabiegów, by Chiny zdecydowały się na sojusz wobec Ukrainy, taki scenariusz jest mało prawdopodobny. - Chiny to nie Iran czy Korea Północna. To państwo świadome swojej potęgi. Chiny mają zaplecze analityczne, technologiczne i wiedzą, że największym sukcesem jest niewiązanie się w działania zbrojne – powiedział dr Jacek Raubo.

« 1 »