107,6 FM

Mikołaj Konstanty: Sytuacja z antybiotykami wraca do równowagi

- Mamy mniej zachorowań, więc sytuacja z antybiotykami wraca do równowagi – mówił w Radiu eM Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Mikołaj Konstanty: Sytuacja z lekami wraca do równowagi
Radio eM

Z porannym gościem Radia eM rozmawialiśmy o braku leków w aptekach. W mijającym sezonie infekcyjnym był on odczuwalny także w naszym regionie, a braki było widać zwłaszcza wśród antybiotyków. - W tej chwili mamy mniej zachorowań, więc sytuacja wraca do pewnej równowagi, choć nie jest jeszcze doskonała – mówił gość Radia eM. Dodał, że problem był szczególnie widoczny w grupie antybiotyków dla dzieci. Szefa Śląskiej Izby Aptekarskiej pytaliśmy, czy problem z antybiotykami skończy się wraz z sezonem grypowym. - Tak powinno być. Przy mniejszym zapotrzebowaniu liczba leków na stanach aptek i ta przewidziana w długofalowych zapotrzebowaniach, powinna zaspokoić potrzeby ludności – mówił Mikołaj Konstanty.

Naszego gościa pytaliśmy również o szczepienia na grypę w aptekach. - Mamy dobrą informację. Na koniec sezonu mamy już podpisaną przez prezydenta ustawę, która zakłada możliwość wystawiania recept nierefundowanych na szczepienia przez farmaceutów. W przyszłym sezonie pacjent będzie mógł przyjść do apteki i taką szczepionkę otrzymać – dodał Mikołaj Konstanty.

 

« 1 »