107,6 FM

Prof. Jarosław Kozuba: W strefie manewrów lotniskowych statek powietrzny wykonuje manewry na parametrach bliskich parametrom krytycznym

Gość „Rozmowy Poranka” komentował ostatnie incydenty na lotniskach w Warszawie i Pyrzowicach, gdzie załogi samolotów zgłosiły pojawienie się niezidentyfikowanych dronów w polu ich widzenia.

Prof. Jarosław Kozuba: Nawet dzikie ptactwo może stanowić dla statków powietrznych zagrożenie
Radio eM

Wszystkie obiekty nieuprawnione, także dzikie ptactwo, mogą stanowić dla samolotów zagrożenie, przypomniał dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, naukowiec Politechniki Śląskiej. – Szczególnie w strefie lotnisk, wykonywania podejść do lądowania, manewrów lotniskowych. Statek powietrzny wykonuje manewry niemal na parametrach bliskich parametrom krytycznym. Wykonanie gwałtownych ruchów, mających na celu ominięcie przeszkody powietrznej, po pierwsze jest niebezpieczne, a po drugie trudne do wykonania – musimy pamiętać, że piloci po raz pierwszy spotykają się z taką sytuacją w swojej karierze, niezależnie od tego jakie mają doświadczenie – zauważył prof. Jarosław Kozuba z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

Gość radia eM podkreślił jednak, że niezależnie od ostatnich wydarzeń latanie pozostaje najbezpieczniejszą formą transportu.

« 1 »