107,6 FM

Jasna Góra: tysiące pielgrzymów na Czuwaniu Odnowy w Duchu św.

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze trwa 40. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu św. Jubileuszowe spotkanie z konferencjami i świadectwami, jest przede wszystkim czasem dziękczynienia, ale i zaproszeniem do nowego otwarcia na działanie Ducha Św., który ma moc przemiany życia. Odbywa się pod hasłem: „Pokolenie pokoleniu głosi Twoje dzieła i zwiastuje Twe potężne czyny”. Gościem czuwania jest pochodzący z Malezji Jude Antoine, świecki misjonarz i ewangelizator.

Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym wyraził nadzieję, że czuwanie na Jasnej Górze będzie czasem jedności wspólnot i nowego ożywienia wiary. - Widzimy, że dzisiaj i Polska, i świat stają się trochę duchową pustynią i trzeba Ducha św., żeby to ożywić. Myślę, że kongres, który poprzedził jasnogórskie spotkanie i to jubileuszowe czuwanie, są przede wszystkim po to, aby nas na nowo Duch św. poderwał do misji świadczenia o Zmartwychwstałym - podkreślił bp Przybylski.

Nowością tegorocznego czuwania jest Strefa Dzieci /Strefa Młodych /Strefa Rodzin. Jak zauważają organizatorzy, to po to, aby „pokazać młodym, że jest dla nich miejsce we wspólnotach”.

Gośćmi czuwania są misjonarze z Malezji: Jude Antoine z żoną oraz ich córki Lavinia i Alicia. Te młode dziewczyny w ciągu kilku lat, i to w okresie pandemii, dotarły do 30 krajów, gdzie w mocy Ducha Świętego głosiły i inicjowały kolejne miejsca formacji młodych.

Ogólnopolskie czuwanie na Jasnej Górze, które jest otwarte dla wszystkich, poprzedziła część kongresowa, która odbyła się w Częstochowie na Hali Sportowej.

Jak zaznaczył ks. Andrzej Drapała, jeden z organizatorów Kongresu, wielkim wyzwaniem jest docieranie do młodych. - Widząc ogromną sekularyzację, która następuje w świecie, też i w Polsce, zwłaszcza wśród młodych, którzy mają swoje pojęcie chrześcijaństwa i katolicyzmu, chcemy też słuchać Ducha św., uczyć się jak dzisiaj z młodymi rozmawiać, jak głosić im kerygmat Zmartwychwstałego Pana - powiedział ks. Drapała.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

Czuwanie rozpoczęło się na placu przed szczytem Jasnej Góry o 9.30. Na godz.12.00 zaplanowano Mszę św., której przewodniczyć ma arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas.

Czuwanie Odnowy w Duchu św. to od lat jedno z najliczniejszych pielgrzymich spotkań na Jasnej Górze.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama